Hemzemin Geçit Kazalarına Kesin ÇözümHemzemin Geçit Kazalarına Kesin Çözüm :Türkiye Yüksek Hızlı Tren Çağına girmesine rağmen Avrupa’da örnekleri çok az olan hemzemin geçit kazaları yılda ortalama 100 insanımızın hayatını kaybetmekte ve yaralanmakta, aynı zamanda maddi kayıplar meydana gelmektedir.

Demiryolu sektöründeki ortalama hızların ve demiryolu hatlarındaki trafik yoğunluğunun son yıllarda önemli oranda artış göstermesi sonucu yeni ve daha büyük riskler ortaya çıkmıştır. Ayrıca trafik yoğunluğunun artmasından dolayı tren seferleri arasındaki güvenlik açısından faydalı olan zaman aralıkları da önemli ölçüde azalmıştır. Demiryollarının alışılagelmiş güvenli seyahat imajının kaybedilmemesi ve risklerin belirli sınırlar içerisinde tutulabilmesi için yeni emniyet stratejilerine ve metotlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların önüne geçilmesi için, Erken Uyarı Sistemi ile mümkün olacaktır.

Lokomotif üzerine yerleştirilen görüntüleme ekranı aracılığı ile bir trenin hemzemin geçide 1.5 km (veya istenen herhangi bir başka mesafe) yaklaşması durumunda, trende bulunan ekran üzerinde ilgili hemzemin geçidin gerçek zamanlı görüntüsü ve alarm bilgisi aktarılmalıdır. Bu sayede makinist, tehlikeli bir durumdan haberdar olmakta ve trenin hızını ayarlayabilecektir.

Hemzemin geçitlere, hemzemin geçidin tamamını görecek şekilde iki adet video analiz yeteneği bulunan akıllı kamera ve ışığın yetersiz olduğu durumlarda hemzemin geçidin aydınlatılması için projektörler yerleştirilmesi, Geçide yerleştirilen olay algılama ve görüntüleme kameraları, internet bağlantısı bulunan uzak bir noktaya 3G üzerinden görüntü aktarma özelliğine sahip, Hemzemin geçide, trenin seyrini etkileyecek herhangi bir nesne girmesi durumunda akıllı kameralar otomatik olarak alarm devriye girecek tren geçide gelmeden duracaktır.

Proje, dinamik olmalı, yeni veri girişlerine imkan tanıyabilmelidir. Böylelikle Hemzemin Geçitlerde yapılacak risk analizleri kişisel öngörülerden uzaklaştırılarak, somut hesaplamalara dayanarak oluşturulan Erken Uyarı Modeli sistematik olarak yapılmalıdır.

Bu sistemin Demiryolu hemzemin geçitlerinde alınacak tedbirler ve uygulama esasları hakkında yönetmelikte yer alması ve uygulanması kazaları bitirme noktasına getirecektir diyoruz.

Abdullah PEKER

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.