KOS, Kağıthane Belediyesi’yle görüşerek Kuzey Ormanları üzerindeki dekovil ve inşaat baskısına son verilmesini istediKOS, Kağıthane Belediyesi’yle görüşerek Kuzey Ormanları üzerindeki dekovil ve inşaat baskısına son verilmesini istedi :Kağıthane Belediye Başkanlığı’nın Kuzey Ormanları Savunması’nı daveti üzerine Belgrad Dekovil Hattı projesinin değerlendirildiği bir toplantı yapıldı. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, belediye başkan yardımcıları, ilgili daire müdürleri ve KOS tan dört temsilcinin katıldığı görüşmede ayrıca İBB’den bir temsilci de yer aldı. KOS’un Belgrad Ormanı’nın bütünlüğünü parçalamaya ve yeni imar alanları açmaya yönelik projelere karşı itirazlarını bir kez daha ilettiği görüşme yaklaşık iki saat sürdü.

Görüşmede Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri, Belgrad Ormanı’nın doğal bütünlüğünün korunması gereken son parçasını da ikiye bölecek ve binlerce ağacı katledecek, Belgrad Ormanı’nın idam fermanı demek olacak “Dekovil Hattı” demiryolu projesinin iptal edilmesi talebini tekrarladı. Tüm İstanbulluların şu anda rahatlıkla ulaşıp, nefes alabildiği Belgrad Ormanı’nın her şekilde korunmaya devam edilmesinin gerektiğini belirtildi.

Dört bir yandan mega projelerle kuşatılmış olan Belgrad Ormanı ve Kuzey Ormanları ekosistemi üzerine hiç bir şekilde pazarlık yapılamayacağının belirtildiği görüşmede ayrıca Belgrad Ormanı’nın ne içine, ne de çevresine toplu taşıma sistemleri yapılmaması gerektiği; ormanları çevreleyen yerleşim ve yol hareketlerinin bir sonraki duraklarının da kaçınılmaz olarak orman olacağı ifade edildi.

Görüşmede ayrıca, Kağıthane’nin nefes aldığı tek temiz hava koridoru olan Cendere vadisinin inşaat şirketleri tarafından işgal edilerek betona boğulduğu, Dekovil tren hattı ile de Kemerburgaz’a kadar rant cenneti haline getirilmesinin amaçlandığının altı çizildi. Bu temelde, Kağıthane – Kemerburgaz arasında inşaat talanına son verilmesi ve Cendere vadisinin Kuzey Ormanları’nın parçası ilan edilerek terk edilmesi gerektiği belirtildi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.