10 Adet Yüksek Hızlı Tren Alımı İhalesi GerçekleştiTCDD’nin 10 Adet Yüksek Hızlı Tren Alımı İhalesi Gerçekleşti : İhaleye giren 3 uluslararası şirketler grubundan 273.2 milyon Avro ile en düşük teklifi İspanyol CAF şirketi verdi. Bilindiği üzere CAF trenleri hala hızlı tren hatlarımızda kullanılmakta. Bunu yaklaşık olarak %21 fazlası farkla 349.3 milyon Avro ile Alman Siemens AG-Siemens AŞ takip etti.

İhale TCDD Genel Müdürlüğünce 30 Ocak 2017’de, İslam Kalkınma Bankasından (İKB) temin edilen kredi ile bu alanda etkin uluslararası şirketlerin katılımıyla yapıldı. Pazarlık yöntemiyle yapılan ihale 3 uluslararası şirketler grubunun katıldığı ihalede en düşük teklifi 273.257.433 Avro ile İspanyol CAF şirketi verdi. Bunu 349.345.401,91 Avro ile Alman Siemens AG-Siemens AŞ takip etti. Son firma ise Fransız Alstom ve verdiği teklif yaklaşık olarak 362 milyon Avro.

CAF firmasının verdiği teklife göre bir yüksek hızlı tren seti 23,2 Milyon Avro’ya denk gelirken, Siemens yüksek hızlı treni ise yaklaşık 2,9 Avro civarında seyrediyor.

TCDD ihale komisyonunun öncelikle teknik değerlendirme sürecini sonlandırması ve ardından da finansal teklifi değerlendirmesi bekleniyor. İhale süreci TCDD İcra Kurulu tarafından ve İKB Yöneticiler Kurulu tarafından onaylanması ile sonlanacak.

İhalede verilen teklifler,

İhaleye 5 şirket davet edilmişti.

Bu şirketlerde; saatte 300 km hız yapabilecek kapasitede tren üretme lisansı olması, yeterli bilgi birikimi olması, TCDD’den daha önce iş almış olması şartları aranmıştı. İhalenin pazarlık usulü ile yapılacağı da duyurulmuştu. Davet edilen şirketler;
-Siemens (Germany)
-Alstom (France)
-CAF (Spain)
-Rotem (S. Korea)
-Bombardier (Canada)

Ayrıca İKB Yöneticiler Kurulu tarafından onaylanan 312 milyon AVRO kredi ile ilgili taslak anlaşmanın onay için Hazine Müsteşarlığına sunulduğu da alınan bilgiler arasında.

Daha önce alımı gerçekleştirilen 6 adet çük yüksek hızlı tren seti alımını Siemens firması kazanmıştı. Siemens’in 244 milyon 907 bin 795 Avro’luk teklifi 7 yıllık bakım ve onarım işlerini de içeriyordu.

Kaynak: Teba Haber

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!  1. Her şey iyi, güzel, hoş ta, burada da bir miktar standartlaşmaya gitmek kaçınılmaz GEREK-ŞART! Birden fazla üreticinin sistemi tercih edilir ise, hadi başlangıçta, xx yıl Bakım-Onarım (BO)-Hizmeti (BOH) de dahil olacağı için, bir sorun teşkil etmediğini varsayalım. Peki ya sonrası ne olacak? BOH süreleri bitti ve TCDD bu hizmetleri, ör.: daha pahalıya geldiği için kendisi vermeye başlamak istediğini varsayalım. Bir düşünsenize: ayrı ayrı yedek parça stokları, ayrı BO uzman kadroları, büyük bir olasılıkla da farklı BOH-Üniteleri/-Üsleri v.b.g. bir dizi farklı birimler kaçınılmaz olarak söz konusu olacaktır. Farklı iddia ve görüşlere, BO felsefelerine rağmen, bu iş esasta böyle olacak. Dolayısıyla, burada mantık ve ekonomik görüş ve kuramları devreye girmek, biraz da 5, 10, 20 yıl ilerisi düşünülerek doğru bir strateji oluşturmak kaçınılmaz Gerek-Şarttır! Çocuklarımıza, torunlarımıza doğru ve az sıkıntı yaratır sistemler oluşturmak ve bırakmak vazifemiz olmalıdır. Sonuçta, unutmamak lâzım ki, ortada yatırılan, harcanan para, hepimizin, vergi verenlerin parası, yani istesek te, istemesek te HEPİMİZ bunun paydaşlarıyız. Bu işler palavra ve eften, püften savlarla geçiştirilemeyecek kadar ciddi girişimler. Şu an için en ucuz teklif, en iyi ve bizi ileriye götürecek teklif demek değildir… Öte taraftan TCDD gibi ciddi bir kurumun, bu denli detaylı düşünüp, planladığını da varsaymak durumundayız

  2. arkadaşlar öncelikle şunu söyleyim ortada bi yanlış anlama var caf setlerinin yolcu sayısı ile alstom setlerinin yolcu sayısı aynı değil ALSTOM tarafından önerilen setlerin yolcu taşıma kapasitesi tam olarak 600-650 yolcu civarında olaya birde bu açıdan bakmanız gerekli

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.