10 Adet Yüksek Hızlı Tren Alımı İhalesi GerçekleştiTCDD’nin 10 Adet Yüksek Hızlı Tren Alımı İhalesi Gerçekleşti : İhaleye giren 3 uluslararası şirketler grubundan 273.2 milyon Avro ile en düşük teklifi İspanyol CAF şirketi verdi. Bilindiği üzere CAF trenleri hala hızlı tren hatlarımızda kullanılmakta. Bunu yaklaşık olarak %21 fazlası farkla 349.3 milyon Avro ile Alman Siemens AG-Siemens AŞ takip etti.

İhale TCDD Genel Müdürlüğünce 30 Ocak 2017’de, İslam Kalkınma Bankasından (İKB) temin edilen kredi ile bu alanda etkin uluslararası şirketlerin katılımıyla yapıldı. Pazarlık yöntemiyle yapılan ihale 3 uluslararası şirketler grubunun katıldığı ihalede en düşük teklifi 273.257.433 Avro ile İspanyol CAF şirketi verdi. Bunu 349.345.401,91 Avro ile Alman Siemens AG-Siemens AŞ takip etti. Son firma ise Fransız Alstom ve verdiği teklif yaklaşık olarak 362 milyon Avro.

CAF firmasının verdiği teklife göre bir yüksek hızlı tren seti 23,2 Milyon Avro’ya denk gelirken, Siemens yüksek hızlı treni ise yaklaşık 2,9 Avro civarında seyrediyor.

TCDD ihale komisyonunun öncelikle teknik değerlendirme sürecini sonlandırması ve ardından da finansal teklifi değerlendirmesi bekleniyor. İhale süreci TCDD İcra Kurulu tarafından ve İKB Yöneticiler Kurulu tarafından onaylanması ile sonlanacak.

İhalede verilen teklifler,

İhaleye 5 şirket davet edilmişti.

Bu şirketlerde; saatte 300 km hız yapabilecek kapasitede tren üretme lisansı olması, yeterli bilgi birikimi olması, TCDD’den daha önce iş almış olması şartları aranmıştı. İhalenin pazarlık usulü ile yapılacağı da duyurulmuştu. Davet edilen şirketler;
-Siemens (Germany)
-Alstom (France)
-CAF (Spain)
-Rotem (S. Korea)
-Bombardier (Canada)

Ayrıca İKB Yöneticiler Kurulu tarafından onaylanan 312 milyon AVRO kredi ile ilgili taslak anlaşmanın onay için Hazine Müsteşarlığına sunulduğu da alınan bilgiler arasında.

Daha önce alımı gerçekleştirilen 6 adet çük yüksek hızlı tren seti alımını Siemens firması kazanmıştı. Siemens’in 244 milyon 907 bin 795 Avro’luk teklifi 7 yıllık bakım ve onarım işlerini de içeriyordu.

Kaynak: Teba Haber

Reklamlar