Lojistik Koordinasyon Kurulu Altıncı Kez ToplandıLojistik Koordinasyon Kurulu Altıncı Kez Toplandı :Lojistik Koordinasyon Kurulu altıncı toplantısını; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarının başkanlığında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Dışişleri, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, İçişleri ve Kalkınma Bakanlıkları Müsteşarları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlarının katılımı ile UDH Bakanlığında gerçekleştirdi.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TOBB Başkan Yardımcısı Halim METE’nin de katıldığı toplantıda lojistik sektörünün durumu ile geliştirilmesi için proje, öneriler görüşüldü.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, liman, OSB, maden işletmeleri ve fabrikaların demiryoluna bağlanması için 33 adet bağlantı hattının belirlendiğini ve bunların toplam uzunluğunun 389 km olduğunu belirterek, 20’si liman olmak üzere, 12’si OSB, 7’si maden işletme tesisi ve 240 fabrika ile 279 yük merkezine bağlantı sağlanabileceğini söyledi.

Kurt, yılda yaklaşık 45 milyon ton yükün demiryolu ile taşınabileceğine vurgu yaparak; “Kılçık demiryolu hattı olarak ifade edilen iltisak hattı bağlantısı önerilen yük merkezlerinden; demiryolu ile yük taşıma taahhüdü veya yapımına mali destek olabilecek firmalarla ilgili bir analiz yaptık. Bu durumun yanı sıra fizibilite çalışmalarımız sonucunda bağlantı hatlarının, yük merkezlerinin genelde Marmara ve Çukurova bölgesinde yoğunlaştığını tespit ettik. Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da bu merkezler mevcuttur.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Hayri Aka ise konuşmasında, her yıl yaklaşık 10-15 adet yeni demiryolu bağlantısının yapılmasının ülkemizde yük taşımacılığının geliştirilmesi açısından büyük önem arz ettiğini ifade ederek, ilgili özel sektör kuruluşları ile görüşmeler yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

UDHB Müsteşarı Suat Hayri AKA, TCDD Taşımacılık ile TCDD tarafından demiryolu ile yük taşımacılığının geliştirilmesi konusunda önerilen bağlantılara ilişkin ortak bir ön fizibilite yapılmasını ve sonuçlarının yaklaşık bir ay sonra yapılacak toplantıda paylaşılmasını istedi. Yapımı kolay, maliyeti düşük ve potansiyel demiryolu yükü ve sağlayacağı fayda yüksek bağlantılardan başlamak üzere, her yıl yaklaşık 10-15 adet yeni demiryolu bağlantısının yapılmasının ülkemizde demiryolu ile yük taşımacılığının geliştirilmesi açısından büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.