III. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu BaşladıIII. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu Başladı :Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu başladı. Karabük’ün ve Kardemir’in kuruluşunun 80. Yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında yer alan sempozyuma şirketimiz ana sponsor olarak katkı sundu. Şirketimiz mühendisleri de sempozyumda, hazırlanan bildiri sunumları ile yerini aldı.

3 gün sürecek olan sempozyumun açılış oturumu Karabük Üniversitesi Hamit Çepni Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Sempozyum açılış oturumuna Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Şirketimiz Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ahmet Zeki Yolbulan ile Osman Kahveci, Genel Müdürümüz Ercüment Ünal, TÇÜD Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan, sanayiciler, üniversitenin akademik ve idari personeli ile uluslararası çok sayıda sektör temsilcisi ve şirketimizden müdür ve mühendis düzeyinde çalışanlarımız ile öğrenciler katıldı.

Sempozyum açılışında Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük Valisi Mehmet Aktaş ve son olarak ta 23. Dönem TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin birer konuşma yaparak özetle şunları söylediler:

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat: “Bu yıl Kardemir ve Karabük’ün 80. kuruluş yıldönümü. Bu yıl ayrıca Üniversitemizin de kuruluşunun 10. yıldönümü. Bu nedenle bizim içinde çok anlamlı bir tarihte bu sempozyum gerçekleşiyor. Üniversitemizde düzenlenen sempozyumlara Kardemir çok büyük katkılar sunmaktadır. Bu nedenle Kardemir yönetimine çok teşekkür ediyorum. Marka sempozyumlar düzenleyerek Karabük’ü kongre merkezi yapma istiyoruz. Demir Çelik Sempozyumu bunlardan biridir.

Bu sempozyumlardan yola çıkarak üniversite olarak Türkiye’de Üniversite Sanayi İşbirliğine örnek olmak istiyoruz. Bu ay içeresinde bir Kore ziyaretimiz olacak. Kore’de bir demir çelik fabrikası ve üniversite var. Dünyaya örnek olmuş bir işbirliği söz konusu. Bu tür örnekleri Karabük’e taşımak istiyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren hedeflerimizden biride Karabük’ü kongre merkezi yapmak oldu. Bu yıl buna yeni bir farkındalık katmak istedik ve kongrelerimizi uluslararası işbirliği ile yapma kararı aldık. Farklı üniversiteler ile birlikte kongreler düzenleyeceğiz. Bu konuda bazı anlaşmalar da yaptık. Malezya’da bazı üniversiteler ile işbirliğimiz var. Ekim ayı içerisinde ileri malzemeler sempozyumunu dünyaca ünlü bazı üniversiteler ile birlikte yapacağız. Bu vesileyle Karabük’ün ve Kardemir’in 80. Kuruluş yıldönümünü içtenlikle kutluyor ve başarılı bir sempozyum diliyorum”

Vali Mehmet Aktaş: “Genç Cumhuriyet, savaş meydanlarında kazanılan zaferlerle elde ettiği bağımsızlığını, ekonomi ve sanayii alanında yapacağı yatırımlarla taçlandırmanın gayreti içine girmiştir. Bu amaçla sanayinin en önemli girdisi olan demir çelik üretimi için yer arayışına başlanmıştır. İşte 80 yıl önce bugün temelleri atılan ve sonrasında “fabrikalar kuran fabrika” unvanıyla tüm Türkiye’nin inşasında önemli bir fonksiyon ifa eden, ilimize de ağır sanayinin başkenti unvanını kazandıran fabrikamızın hikâyesi böyle başlamıştır.

Bataklık ve sazlıklarla kaplı bir alana kurulan bu tesis, yıllık 150.000 ton üretim miktarı ile o gün için ülke ihtiyacının çok önemli bir kısmını karşılar hale gelmiştir. Demir çelik fabrikası, ülkemiz için umut ve övünç kaynağı, ilimiz için de iş ve aş vesilesi olmuştur. 80.yılını kutladığımız fabrikamız, her dönem “bu şehirden aldığını yine bu şehre vermenin kadirşinaslığını da göstermiştir. Bunun en güzel örneği, bugün bir arada olduğumuz üniversitemizdir. Üniversite-sanayi işbirliğinin ve devlet-vatandaş dayanışmasının canlı bir örneği olan eğitim yuvamız, bugün geldiği noktayı, önce hükümetlerimize, sonra da en büyük destekçisi ve hamisi Kardemir’e borçludur. Üniversite sayesinde ilimizin hem ekonomik yapısı, hem de sosyal ve kültürel yapısı büyük bir dinamizm kazanmıştır.

80 yıl önce İngiliz mühendislerin kurduğu 150.000 ton kapasiteli fabrikanın bugün 3 milyon ton üretim hedeflemesi ayrıca, fabrikanın da destekleri ile kurulmuş olup, 50.000 den fazla öğrencisi ile ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biri haline gelmiş olan ve bünyesinde ray mühendisliği ve demir çelik enstütüsü gibi çok önemli eğitim birimleri bulunan Karabük Üniversitesinde, uluslararası nitelikte bir demir çelik sempozyumu düzenlenmesi bizler için büyük bir mutluluk ve gurur vesilesidir. Bu işbirliği ve dayanışma duygusunun nice 80 yıllara bizleri taşımasını temenni ediyorum.”

Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal: “Bilim o kadar hızlı ilerliyor ki; bilimi yakalamak mümkün olmuyor. En son araştırmalara göre dünyada ki bilgi birikimi her beş yılda iki katına çıkıyor. Tıp biliminde ise bu süre üç yıla kadar inmektedir. Bilimi üretmek kadar bu bilgiyi yönetmek te ayrı bir uzmanlık alanı gerektiriyor.

Bu sempozyumlarda yaptıklarımızdan çok yapacaklarımızı konuşmamız lazım. Bugün Karabük şehrinin kuruluşunun 80. Yılını kutluyoruz. 80 yıl önceyi de iyi bilmek lazım. Birinci dünya savaşından yenik çıkmışız, kurtuluş savaşını vermişiz, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet’i ilan etmişiz. Bundan sadece 14 yıl sonra sanayileşmeye karar vererek ilk entegre demir çelik fabrikalarını Karabük’te kurmuşuz. 1937’de ikinci dünya savaşının ayak sesleri geliyor. Avrupa silahlanıyor. Bizde genç Cumhuriyeti korumak istiyoruz. Neyle koruyacağız. Silah yapmamız lazım. Silahı yapabilmek için demir çeleği üretmemiz lazım. Ve ilk kez demir çeliği Karabükte üretiyoruz. Bu Cumhuriyeti korumak, gençlerimize refah seviyesi yüksek zengin ve istikrarlı bir ülke bırakmak ancak eğitimle, bilimle ve teknoloji ile olacaktır. Ben bu ülkenin geleceğinin çok daha parlak olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da akademisyenlere ve özellikle de sevgili gençlere çok güveniyorum.”

23.Dönem T.B.M.M. Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin: ” Bugün aslında burada ayrı bir güzelliği yaşıyoruz. Üniversite sanayi işbirliği açısından son derece önemli gördüğüm bir sempozyumu gerçekleştiriyoruz. Bundan 80 yıl önce Karabük Demir Çelik Fabrikaları kurulmasaydı ve Karabük’te böyle bir fabrika olmasaydı Karabük sanırım bu durumda olmazdı. Çünkü bu demir çelik fabrikalarının kurulduğu 1937 yılında Karabük küçük bir mahalleydi. Sanayinin bir kenti bir hangi noktaya getirdiğini göstermesi bakımından bu çok önemlidir. 10 yıl önce üniversitemiz kuruldu ve kurulduğu günden beri üniversitemizle Kardemir arasında gerçekten örnek bir işbirliği var. Biraz önce rektörümüz üniversite sanayi işbirliği konusunda dünyada örnek olmuş Güney Kore’yede giderek oradaki bir modeli de inceleyip bu süreci Karabük’te daha da geliştirmek istediklerini söyledi. Bundan çok büyük mutluluk duydum. Karabük sadece demir çelik üreten bir sanayi kenti olmamalı. Yakın bir zamanda Eskipazar sınırları içerisinde devreye girmesini umut ettiğimiz metal ve metal ürünleri ihtisas organize sanayi bölgesinin de devreye girmesi ile sadece demir çelik üreten değil ama demir çeliğe dayalı bir takım sanayi ürünlerini de üreten bir şehir haline gelmeyi arzu ediyoruz. 10 gün önce Paris’te uluslararası bir ödül töreni yapıldı. Bilim kadınları ödül töreni. Orada Doç. Dr. Bilge Demirköz hocamız uluslararası yükselen yetenek ödülünü aldı. Kendisinin basına yansıyan şöyle bir değerlendirmesi var ki bu değerlendirme bize ışık tutmalıdır. Şöyle diyor hocamız ” Türkiye’de otomobil yapıyoruz ama üreten makinaları üretemiyoruz. Tünellerimizle gurur duyuyoruz ama tünelleri açan köstebekleri üretemiyoruz. Üretim yapıyoruz ama makinaları dışarıdan alıyoruz. Esas olan ise teknolojiyi üretebilmek. İşte bu sempozyumun bu adımları atmamıza vesile olmasını diliyorum. Eğer gerçekten dünyada söz sahibi olmak istiyorsak, güçlü olmak istiyorsak mutlaka bu alanda da eksikliklerimizi gidermemiz lazım.”

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.