1915 Çanakkale Köprüsü’nün Hedefleri1915 Çanakkale Köprüsü’nün Hedefleri :Kınalı – Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe Otoyolu Malkara – Çanakkale Otoyolu (1915 Çanakkale Köprüsü dahil) Projesi güzergâhı; mevcut O-3 (TEM) İstanbul – Edirne Otoyolu’nun Kınalı-1 Kavşağı bölgesinden başlıyor. Marmara Ereğlisi ve Çorlu yerleşimlerinin arasından geçerek batıya doğru ilerleyen güzergâh, Tekirdağ il merkezinin kuzeyinden devam etmekte, Malkara’nın güneyinden, Şarköy’ün kuzeyinden geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Evreşe’nin doğusundan Gelibolu Yarımadası’na ulaşıyor. Bolayır ve Gelibolu’nun kuzeyinden geçerek ilerleyen otoyol, Sütlüce-Şekerkaya arasında Çanakkale Boğazı Köprüsü’ne ulaşıyor. Orta açıklığı 2023 metre olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün boyu yaklaşım viyadükleriyle birlikte 5,2 kilometreye ulaşıyor. Köprüden sonra güzergah Lapseki’nin güneyinden geçerek, Çanakkale bağlantısı ile sonlanıyor.

Projenin Hedefleri
Nüfus ve ekonomi bakımından Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’un ülkemizin tarım ve sanayi bölgelerine otoyolla bağlanması, İstanbul ve bağlantılı illerin değerini artıracak. Ayrıca önemli sosyo -ekonomik katkılar sağlayacak. Proje, ihalesi tamamlanan ve planlanan diğer otoyollar ile birlikte değerlendirildiğinde, özellikle Ege, İç Anadolu’nun batısı, Adana – Konya aksı ve Batı Akdeniz Bölgeleri ile Trakya/Avrupa arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında, İstanbul Boğaz geçişine yeni bir alternatif oluşturacak. Proje sadece Türkiye için değil, Avrupa Birliği ülkeleri ve özellikle komşularımız Bulgaristan ve Yunanistan açısından da önem taşımakta. Bu güzergah aynı zamanda, mevcut Edirne – İstanbul – Ankara otoyol kesimi üzerindeki bir bölüm trafiğin yönlendirilebileceği bir koridor.

Projenin Kazanımları
Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu Projesi’nin hayata geçmesiyle;

• Avrupa ve Trakya üzerinden, Ege ve İç Anadolu’nun batısına, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz Bölgelerine yönelecek karayolu trafiği için İstanbul Boğazı geçişine yeni bir alternatif oluşturulacak.

• Ülkemizin önemli hizmet, sanayi ve turizm sektörlerine ilişkin kuruluşların yoğun olarak yer aldığı, önemli nüfus barındıran Trakya ve Batı Anadolu Bölgesi’nde sosyal ve ekonomik ilerlemeye ivme kazandırılacak.

• Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu’nun, Gebze-İzmir Otoyolu’na Balıkesir civarında bağlanması ile İzmir, Aydın, Antalya gibi turizm merkezlerinin Avrupa ülkeleri ile arasındaki mesafe kısalacak ve turizm sektöründe gelişme sağlanacak.

• Mevcut İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale Yolu çoğunlukla yerleşim alanları ve sahilden devam etmekte olup, otoyolun hizmete girmesiyle taşıt işletme maliyetleri ve yolculuk süresi açısından kazanımlar sağlanacak.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.