Nairobi-Mombasa Demiryolu Hattı Faaliyete GeçtiNairobi-Mombasa Demiryolu Hattı Faaliyete Geçti :Doğu Afrika ülkesi Kenya’da ülke tarihinin en büyük projesi olarak nitelendirilen Başkent Nairobi ile kıyı kesimindeki Mombasa şehrini birbirine bağlayan Standard Gauge Railway (SGR) adlı demiryolu hattı açıldı.

Yapımına 3 yıl önce China Road and Bridge Corporation firması tarafından başlanan ve %90’ı China Eximbank kredisi ile 3,2 milyar dolara mal olan demiryolu Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyetinin doğusu, Ruanda, Burundi ve Etiyopya’yı Hint Okyanusuyla bağlayacak.

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın bizzat açılışını yaptığı, 480 km’lik Nairobi-Mombasa demiryolu hattında 30 Mayıs tarihinde ilk kargo seferinin ve 31 Mayıs tarihinde ise Madaraka Express başkent Nairobi ile kıyı şehri Mombasa arasındaki ilk yolcusunu taşımaya başladı.

Mombasa-Nairobi arasında 12 saate kadar çıkabilen mesafeyi 5 saate indiren demiryolunun China Communications Construction Company tarafından işletileceği bilgisi veriliyor. 59 konteyner (tam kapasite 200) yük taşıyan ilk yük treninin 20″ lik bir konteyner taşıma maliyetini %30 azaltarak 500 dolar seviyesine çekeceği belirtiliyor. Yeni demiryolu hattının Mombasa liman yükünü azaltması beklenirken, 2021 yılına kadar aynı hattın Uganda’ya kadar tamamlanması hedefleniyor.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.