TCDD’de Son 9 Yılda 28 Çalışan İş Kazalarında Hayatını KaybettiCHP Niğde Milletvekili ve KİT komisyon üyesi Ömer Fethi Gürer sorusunu yanıtlayan Bakan Arslan TCDD Genel Müdürlüğü bünyesindeki bölge müdürlükleri, fabrika ve limanlarda 2008 yılından bu yana meydana gelen iş kazalarında 28 çalışanın hayatını kaybettiği bildirildi.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TCDD Genel Müdürlüğü bünyesindeki kuruluşlarda meydana gelen iş kazalarını TBMM gündeşine taşıdı. Gürer, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM başkanlığına yönelttiği soru önergesinde TCDD Genel Müdürlüğü bünyesinde bölge müdürlükleri, fabrikalar ve limanlar ve Van Gölü Feribot Müdürlüğü’nde 2008 yılından bu yana kaç iş kazası meydana geldiğini sordu. Gürer, kazalarda kaç personelin hayatını kaybettiğini, kaç personelde ise uzuv kaybı olduğunun da açıklanmasını istedi.

İş kazalarının önlenmesinde koruyucu donanım ve güvenlik malzemelerinin gereği şekilde kullanılıp kullanılmadığını soran Gürer, fabrikalarda bu bağlamda eğitim ve denetimlerin yapılıp yapılmadığı şeklindeki soruya yanıt verilmesini talep etti. Gürer, önergesinde, “Alt İşveren çalışanlarının iş sağlığı ve iş güvenliği TCDD sorumluluğundadır. Bu bağlamda denetim sağlanmakta mıdır?” şeklinde soru yöneltti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde; Bölge Müdürlükleri, Fabrikalar, Limanlar ve Van Gölü Feribot Müdürlüğünde 2008 yılından bugüne kadar işletmecilik faaliyetleri esnasında görevi başında toplam 28 personel hayatını kaybetmiş, 18 personelde ise yaşanan iş kazaları sebebiyle uzuv kaybı meydana gelmiştir” dedi.

Bakan Arslan İş kazaları ile mücadele edebilmek için risklerle mücadele hiyerarşisinde yer alan adımların (Tehlikeyi kaynağında yok etme, daha az tehlikeli olanla değiştirme, toplu korunma önlemlerine başvurma ve en son adımda da kişisel koruyucu donanımların kullandırılması) her birinin mümkün olan en üst seviyede uygulandığını iddia ederek, “Bu amaçla, koruyucu donanımların kullanımının yaygınlaştırılması ve belli bir standart yakalanması için çalışma ortam ve koşullarına özgü, TCDD Kişisel Koruyucu Donanım Yönergesi ve TCDD Kişisel Koruyucu Donanım Kılavuzu yayınlanmıştır” dedi.

TCDD işyerlerinde (Bölge Müdürlükleri, Fabrikalar, Limanlar ve Van Gölü Feribot Müdürlüğü) iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin mevzuat çerçevesinde sürdürüldüğünü vurgulayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, “Temizlik, bakım ve onarım, özel güvenlik, sürücülü araç hizmet alımı gibi faaliyetlerde yer alan alt işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği uygulaması hakkında ilgili işyerleri tarafından gerekli belge, bilgi ve kontrol, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile “TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde Uyulacak Usul ve Esaslar hakkında 808 Numaralı ilan sözleşmeler kapsamında gerçekleştirilmektedir” dedi.

Kaynak : www.omedyam.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.