3’üncü Etapla Antalya’nın Toplam Raylı Sistem Hattı 55 Kilometreye UlaşacakBüyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nin hayata geçmesi halinde İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra en uzun raylı sistem hattının Antalya’da olacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 5 Kasım’da gerçekleştirilecek 3. Etap Raylı Sistem Projesi referandumu öncesi Zafer, Atatürk, Yeşiltepe, Kanal mahallelerinde bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya, AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

ANTALYA ZENGİNLEŞECEK
Antalya’yı dünyanın en çağdaş modern projeleriyle tanıştırmak için büyük bir gayret içinde olduklarını belirten Başkan Türel, “ Birçok projemiz artık başladı. Ve bu projeler gerçekten Antalya’yı ve Antalyalıyı zenginleştirecek projeler. Bu projeler şehrin ekonomisine katkı sağlayacak ve her biri yeni bir ekmek kapısı iş kapısı olacak. Birçok vatandaşımız bu projeler içerisinde iş aş sahibi olacak. Şehre getirmiş olduğu kalite ile de Antalya’nın ve hemşerilerimizin gelir düzeyi yükselecek. Bütün derdimiz budur. Zaman zaman bizi eleştiriyorlar. Diyorlar ki ‘ Menderes Türel Boğaçayı Projesi yapacak bana ne faydası var. Sahil projesi yapacak bana ne faydası olacak. Bunların hepsi sağlamış olduğu ekonomik değer itibariyle Antalya’da yaşayan esnafın tüccarın cebine girecek. Boğaçayı Projesi içinde 10 bin Antalyalı iş sahibi olacak. Proje bittikten sonra burada çalışacak kardeşlerimiz sizlerin eşi dostu veya ailesi olacak” diye konuştu.

KENDİ REKORUMUZU KIRDIK
Dünyada trafik sorununun yegane çözümünün çağdaş modern toplu ulaşım sistemi raylı sistem olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “Bunu dünya böyle çözüyor. İlk dönemimizde 11 km raylı sistem tamamladık. İkinci dönem hemen 18 km daha Meydandan- Havaalanı –Aksu-EXPO hattı yaptık. 5.5 ayda bitirdik. Kendi rekorumuzu kırdık. Bunlar Antalya’ya yakışıyor. Bunlar Antalya’nın hak ettiği hizmetler. Ama gel gör ki bizden önceki döneme baktığınızda yaprak kımıldamadı. Biz ayrıldıktan sonra bir tane kavşak yapabildiler mi? 1 metre raylı sistem ekleyebildiler mi? Neden yapamadılar. Nedeni belli. Gayretle çalışmak elbette ki uyumlu beraberlik ama bunlardan önemlisi sizin yani milletin dertleri ile dertlenmek. Biz gece gündüz sizin dertlerinizle dertleniyoruz. Gece gündüz çalışıyoruz. Bu hizmetler kolay olsaydı bizden önce yapılırdı.”

OTOPARKI BİLE VATANDAŞA SORUYORUZ
2014 seçimleri öncesinde “Büyük projeleri millete sorarak yapacağım” dediğini hatırlatan Türel, “Yap derlerse baş tacı yapma derlerse o da baş tacı. İşte o yüzden şimdi sadece raylı sistem projesinde değil, Şarampol’den, Ali Çetinkaya’daki cadde güzelleştirmesine, 2. Etap raylı sistemden, 3. Etap raylı sisteme kadar, eski adıyla Çallı Kavşağı yeni adıyla 15 Temmuz Şehitleri Kavşağımızdaki heykelin taşınmasından oraya bir kavşak yapılmasına kadar önemli bütün kararları hatta, Şarampol’deki küçük bir otoparkı bile hep vatandaşımıza sorduk. Vatandaşımız yap diyorsa yapıyoruz yapma diyorsa tamam sorun yok” ifadesini kullandı.

SEÇİMDE OY KULLANIR GİBİ
Başkan Türel şöyle devam etti: “3. Etap Raylı Sistem Projesi’ne başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanlarımız gerekli izinlerin alınması hususunda büyük bir destek verdi. Bu destek artık bizi yeniden inşaat çalışması aşamasına getirdi. Ama bu çalışmamıza başlamadan ihalemizi yapmadan önce elbette sizlere sormamız gerektiğini düşünerek yeniden bir referanduma yani halk oylamasına gidiyoruz. 5 Kasım Pazar günü oy atma yerlerinde Yeşiltepe Mahallesi’nde Veyselkarani Cami yanındaki parkta, Zafer Mahalesi’nde Hüseyin Ak İlköğretim Okulu’nda, Kanal Mahallesi’nde Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda, Atatürk Mahallesi’nde de Atatürk Anadolu Lisesinin içerisinde, oy atabilme şansınız olacak. Aynı seçim disiplini ile seçim kurulundan seçmen listelerini alıyoruz. Kimliklerinizle oy atma yerine gidiyorsunuz, kimliğinizi göstererek oy kabinine gizli oy kullanmak suretiyle oyunuzu atıyorsunuz. Ve böylelikle oy kullanma işlemini bittikten sonra saat 17.00’den sonra da bir kamu görevlisi yani devlet memuru, bir muhtar veya azası bir de sivil görevliden oluşan sandık kurulu herkesin önünde sandıkları açıyor. Ve oy kullanma işleminin neticeleri ortaya çıkıyor.”

İSTİYORSANIZ GEREĞİNİ YAPARIZ
Referandumu 3. Etap güzergahındaki 23 mahallede yapacaklarını belirten Başkan Menderes Türel, “Aynı 2. Etap da yaptığımız gibi. 2. Etap Aksu’dan Meydan’a kadar 22 mahalledeydi çok güzel de bir katılım olmuştu. 8 bin 400 vatandaşımız katıldı. 98.42’si evet bu raylı sistem projesini istiyoruz dedi. Eğer siz de istiyorsanız biz gereğini yapmaya hazırız. Böylesine çağdaş, modern, konforlu bir ulaşım sistemini daha da Antalya’ya yaygınlaştırmak hepimizi hayali. Bu konuda bize vereceğiniz destek fevkalade önemli. Çünkü sizlerin destekleri ile bu hizmetleri yapabiliyoruz” şeklinde konuştu.

TOPLAM 55 KİLOMETRELİK AĞ
Şu anda Antalya’da yaklaşık 30 km’ye yakın bir raylı sistem ağının hizmette olduğunu kaydeden Türel, “3. Etapla birlikte 55 km’ye yükselecek 3. İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra en uzun raylı sistem hattı Antalya’da olacak. 149 milyon Euro’luk bir yatırım bedeli var. Yani eski parayla aşağı yukarı yarım katrilyondan fazla. Sizlere feda olsun” dedi.

UYUMLU BERABERLİĞİN SONUCU
Başkan Türel sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda karar sizde. Bu hizmetlerin, bu projelerin gerçek mimarları sizlersiniz. Sizlerin desteğiyle yapabiliyoruz. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, Bakanlarımızın ve Antalya’daki takım kaptanımız Dışişleri Bakanımızın, milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın, başta Valimiz, Antalya, Ankara bürokrasisi ile olan işbirliğimiz ve uyumlu beraberliğimiz bu hizmetleri ortaya çıkarıyor. Bakın ben bu üçüncü etap raylı sistemin imzasını elimle gezdirdim bakanlarımıza. Ben yeri geliyor Ankara’da Büyükşehir Belediyesi evrak memurluğu görevini ifa ediyorum. Bundan da şeref duyuyorum, bu benim için onurdur. Yeter ki memleketin işini çözelim. Bizden öncekilere baktığınızda ne diyorlardı, ‘Biz Ankara’ya niye gideceğiz, biz Antalya Büyükşehir Belediye Başkanıyız, Ankara ayağımıza gelsin’ diyorlardı. Bunları da duyduk. Biz millete efendilik değil, millete hizmetkar olmanın mutluluğunu, şerefini, onurunu yaşıyoruz.”

YOL HARİTAMIZI MİLLET ÇİZER
“Bizim yol haritamızı millet çizer” diyen Türel, “Siz 5 Kasım’da evet diyorsanız hemen Aralık ayında Kepez’imize güzel bir raylı sistem gerdanlığı kazandırıyoruz. 5 Kasım’da özellikle bütün hemşerilerimizin sandık başında olmasını çok önemsiyoruz. Güçlü bir desteğiniz olursa biz de yola devam diyeceğiz. Söz de karar da milletin” ifadelerini kullandı.