Türel: “Trafik Sorunu Raylı Sistemle Çözülüyor”ODTÜ’lü öğrencileri ağırlayan Başkan Türel, kruvaziyer liman, film stüdyoları, Balbey gibi projelerle Antalya’nın turizm karakterini güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Proje dersleri için Antalya’da bulunan ODTÜ Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencileri, Mimarlar Odası yetkilileri ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i ziyaret etti. Ders konuları, yıkılan eski stadyum alanı ve çevresi olan öğrenciler Başkan Türel’le fikir alışverişinde bulundu. Öğrencilerle sohbet eden Türel, projelerine konu alanın doğup büyüdüğü, sokaklarında top oynadığı mahallesi olduğunu söyledi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Başkan Türel, projeleri ile bilgiler verdi. Türel, şunları söyledi: “Şehirler insanların karakterini belirliyor. Şehirlerin karakterlerini de biz belediye başkanları belirliyoruz. Şehirlerin karakterini de toplumun duyarlılıkları ile birlikte de belirlememiz gerekiyor. Antalya’nın farklı zenginlikleri var. Turizm ve tarımın başkenti. Tabi turizmle beraber ticaret gelişiyor. Çevreye duyarlı bir sanayi de elbette göz ardı edilemiyor. Rakiplerimize baktığımızda onlardan daha fazla zenginliğimiz var. Ama biz bu zenginliklerimizi maalesef onlar kadar iyi takdim edemiyoruz. Sıkıntımız burada. Ve işte şimdi bunu yapıyoruz. Antalya’ya ilk defa kruvaziyer liman yapacağız. Barcelona şehir merkezinde 7 tane ayrı kurvaziyer liman var. O kruvaziyer liman o şehre bir turizm karakteri yüklüyor. Günübirlik kruz turistleri Barcelona’da çok ciddi bir cazibe oluşturuyor” dedi.

ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİYORUZ
Bir turizm ve tarım kenti Antalya için başka karakter üretmenin doğru olmayacağını anlatan Başkan Türel, “O yüzden işte ilk kruvaziyer Limanımızı yapıyoruz. İkinci bir Kaleiçi oluşturmak için Balbey’de bir çalışma yürütüyoruz. Boğaçay Projesi içinde Hollywood’dakine benzer sinema stüdyoları yapmaya, Antalya’nın bu açıdan turizm karakterini güçlendirmeye çalışıyoruz. Alt yapı yatırımlarımızla en büyük sermayemiz denizimizi koruyoruz, bir damla kirli su arıtılmadan denize gitmiyor. Artık çöpümüzden elektrik elde eden bir şehir oluyoruz” diye konuştu.

ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORLAR
Antalya’nın Akdeniz’de en çok turist gelen şehirden biri olduğunun altını çizen Türel şunları söyledi: “Nicelikte bir sorun yok ama niteliktekini biraz yükseltmemiz gerekiyor. Bunu da işte yat limanları, kruvaziyer liman gibi gelir düzeyi yüksek turistlerin gelmesini sağlayacak yatırımlarla yapabiliriz. Ancak başarılı olma ihtimaliniz gereken bazı projeler siyasi rakipleriniz tarafından popülist yaklaşımlarla engellemeye çalışılıyor. Bu da siyasetin gerçeği. Bir yat limanı yapacağım dediğinde sahilleri halka kapatıyor diyorlar. Peki ben limanı dağ başına mı yapacağım dediğimde ona da cevap gelmiyor. “

TRAFİK SORUNU RAYLI SİSTEMLE ÇÖZÜLÜYOR
Her şehirde geleneksel olarak ilk sıradaki şikayetinin ulaşım ve toplu ulaşım olduğuna dikkat çeken Başkan Menderes Türel, “Dünyanın neresine gitseniz bu böyledir. Anketlerde biz de de böyle çıkıyor. Halk benden ulaşım ve toplu ulaşımı çözmemi bekliyor. Trafik sorununun tek çözüm yolu toplu ulaşımın cazibeli hale getirilmesi. İnsanlar kendi araçları ile seyahat ettikleri müddetçe o şehirde trafik sorunu çözülmez. O yüzden raylı sistem projelerine çok önem veriyoruz. İlk dönemde 11 km raylı sistem hattı yaptım. Bu dönem geldikten hemen sonra 18 km daha ekledim. Şimdi 3. etabına başlıyorum. 23 kilometre daha yapacağız ve böylelikle bir ring oluşturacağız. Trafikte araçların cazibesini azalttığınız zaman trafiği çözebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.