İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Havaray Projesi’nin İptal Edildiğini Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Küçükçekmece’de inşaatı devam eden altı otapark olarak kullanacak olan 15 bin metrekarelik parkın inşaatında incelemelerde bulunarak basın mensuplarına bilgi verdi. Başkan Uysal ayrıca daha önce planlanan Sefaköy – Başakşehir Havaray Sistemi’nin iptal edildiğini, yerine de metro ve hafif raylı sistemin hayata geçirileceğini belirtti.


Göreve geldiği günden bu güne ilçe belediyelerini gezerek yürütülen projeler hakkında bilgi alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal bugün de Küçükçekmece Belediyesi yanındaki Zemin Otoparkı ve Meydan Düzenleme Projesi’ni denetleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi 2.Başkanvekili Göksel Gümüşdağ’ın da hazır bulunduğu programda Başkan Uysal sık sık ilçe belediyelerini gezerek çalışmaları yakından takip edeceğini söyledi.

Zemin Otoparkı ve Meydan Düzenleme Projesi’ni inşaat alanını gezdikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Uysal, “Eski Küçükçekmece Belediye Binası’nın bulunduğu yerden, yani Sefaköy’den Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’na kadar sürecek 15 kilometrelik havaray sisteminin projesi ve ihalesinin yapılnıştı. Havaray insanlara çok cazip gelse de projelendirip ihalesi yapıldıktan sonra özellikle Sefaköy bölgesindeki esnaf ve vatandaşın çok ciddi rahatsızlığı olmuştu. Havaray, dar bir alandan geçmek zorunda kalacağı için kamulaştırma olacağı, binaların önünden geçeceği için görüntü kirliliğine yol açabileceği şeklinde şikayetler aldık. İlçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak, vatandaşlarımızın bu rahatsızlıklarını dikkate alarak, her ne kadar maliyet biraz artmış olsa bile artık havarayı iptal ediyoruz. Onun yerine metro ve hafif raylı sistemi hayata geçiriyoruz. O projeyi revize edip kısa zamanda buranın yeniden ihaleye çıkmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Küçükçekmece Beşyol bölgesinde özellikle metro sistemini kullanacaklarının altını çizen Başkan Uysal, “Orada hem Büyükşehir adına ciddi bir kamulaştırma yükü hem de vatandaşımız adına onları rahatsız edici bir yapı vardı” dedi.

Başkan Uysal projeyi daha hızlı bitirme adına bazı yerlerde yol üstünde, bazı yerlerde de yol altından hattın gideceğini vurgulayarak, “Bunun örnekleri var. Daha önce Aksaray-Esenler ve Vezneciler-Sultançiftliği’nde olduğu gibi. İnşallah yeni bir planlama ile bunu yapacağız” şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı tarafından yapımı devam ettirilen Eminönü-Halkalı Tren Hattı’nın da hizmete açılmasıyla beraber Küçükçekmece’deki trafik sorununa önemli katkı sağlanacağını vurgulayan Başkan Uysal, “Bu hat çalışmaya başladığı zaman İETT’mizin o aksları tekrar tekrar yeniden planlama yapması gerekiyor. Onların da çalışmalarını hızlı bir şekilde yapacağız” dedi.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar