Elon Musk’tan 3. havalimanı için önemli girişim!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’dan, yeni havalimanı için yatırım teklifi geldi. Musk’ın İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diarmuid O’Connell tarafından İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu’ya yapılan teklifte yeni havalimanının enerji ihtiyacının karşılanmasında Tesla’nın yeni elektrik depolama ünitesi Powerwall’un kullanılması isteniyor

Tesla İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diarmuid O’Connel bu teklif hakkında İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu ile bir araya geldi. Tesla tarafından yapılan teklif ise şu şekilde; Yeni havalimanın enerji ihtiyacı Tesla’ya ait Powerwall elektrik depolama üniteleri ile karşılanacak.

Tesla 3. Havalimanı’nın enerji ihtiyacını karşılamak istiyor

Almanya’nın Bonn şehrinde düzenlenen İklim Değişikliği Taraflar Konferansı‘na katılan Türkiye, bu teklifi direkt olarak Tesla merkezinde aldı. Yine de Mehmet Kalyoncu teklif hakkında temkinli konuştu:

“Yerli batarya teknolojisi de gündeme alınmalı. Bu konuda aksiyon alınması faydalı olacaktır. Biz de Tesla’dan gelen bu teklifi değerlendireceğiz.”

Yeni Havalimanı’nın geldiği son süreçle ilgili de bilgi veren Kalyoncu, havalimanının yüzde 70’inin tamamlandığını ve 29 Ekim 2018’de açılacağını söyledi. Açılışın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum tarihine yetişip yetişmeyeceği yönündeki soruya Mehmet Kalyoncu, “Bizim pilotlara sordum, inebileceklerini söylediler” dedi