Peker: Otomobil sanayinin Sivas’a kurulması için tek vücut olalımUlaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak-Sen Genel Başkanı Abdullah Peker, Sivas’ın coğrafi ve jeopolitik konumu gereği otomobil sanayine uygun olduğunu belirterek, ilimizde otomobil sanayinin kurulması gerektiğinin altını çizdi. Peker, “Sivaslı STK’lar bu konu üzerinde tek fikir olarak Siyasilere baskı yapmalıdır, Sivas’ın kurtuluş reçetesi budur” dedi.

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak-Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Peker, Sivas’a otomobil sanayinin kurulması gerektiğini belirterek, “Otomotiv sanayisinin Sivas’a kurulması halinde işsizlik ve yoksulluk ortadan kalkacak ve Sivas ismine yakışır konuma gelecektir.” dedi.

Konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Peker, ABD ve birçok gelişmiş ülkelerde ağır sanayi ve otomobil sanayi bulunduğu ülkelerin soğuk iklimin yaşandığı bölgelerde kurulmuştur, buna karşın sıcak iklimin hakim olduğu bölgelerde tarım ve hayvancılık yapılmakta olduğunu kaydetti.

Ülkemizde otomobil sanayi Kocaeli ve İstanbul civarında kurulmuş ve adeta bölgede tarım alanları katledilmiştir diyen Peker, Söz konusu bölgede fabrikalar kolonisi oluşturlması diğer şehirlerin gelişmesinde engel olmuştur. Sivas’ta kurulacak otomobil sanayi çok kısa sürede Sivas’ın nüfusunun bir milyonu bulmasına da en büyük etken olacaktır. dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özel şirket yatırımcılarının Sivas’a kanalize edilmesi noktasında Sivas’lılar adına destek istediklerini kaydeden Peker açıklamasında şunları kaydetti.

Sivas coğrafi ve jeopolitik konumu gereği otomobil sanayine çok uygundur diye düşünüyoruz. Sivaslı STK’lar bu konu üzerinde tek fikir olarak Siyasilere baskı yapmalıdır, Sivas’ın kurtuluş reçetesi budur. Sivas’a gelecek yatırımcılara kredi desteği ve bir süreliğine vergi muafiyeti uygulanması halinde Sivas`ta büyük sanayiler ve entegre tesislerin kurulacağına inanıyoruz.

Dünyada gelişmiş ülkelerde uygulanan teknoloji demir, çelik, otomotiv ve nano teknolojisidir. Almanya’da, İngiltere’de işsizliğin tek rakamlarda bulunmasının ve kişi başına düşen milli gelirin yüksek olmasının tek reçetesi de budur. Burada tüm siyasilerimize, oda başkanlarımıza ve Sivas halkına sesleniyorum otomobil sanayinin Sivas’a kurulması için tek vücut olalım.