O kentlere de hızlı tren yapılıyor! Van yine yok…Son yıllarda Türkiye’nin bir çok kentinde başlayan hızlı tren atağından Doğu’nun önemli iki kenti daha nasibini aldı. Van hala takvimde yok…

Türkiye’de son 10 yılda ulaştırma alanında önemli adımlar atıldı. Hem karayolu hem de tren yolu anlamında yatırımların ardı arkası kesilmezken özellikle hızlı tren konusunda ciddi aşamalar katedildi. Bu anlamda yeni ağlarla bir birine bağlanan kentler arasına mesafeler ciddi manada kısalırken bu yatırımlardan en son payını alan da Kars olmuştu.

Kars-Sivas-Ankara hızlı tren hattıyla batıya bağlanan Kars hızlı tren yatırımından pay alırken Van’ın da Kuzey Vangölü Demiryolu hattı gibi talepleri de sık sık dile getirilmişti. Bu noktada Van da hızlı tren ile batıya bağlanmayı beklerken iki kent arası için de yeni müjde verildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gaziantep ile Şanlıurfa arasında yapılacak hızlı tren projesi sözleşmesinin Ocak 2018’de imzalanacağını söyledi.

ONLAR DA BAĞLANIYOR!

Şanlıurfanın hızlı trenle tanışması ve uluslararası koridorlara dahil olması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Arslan şöyle devam etti: “Birinci amacımız İstanbuldan başlayarak Gaziantepe kadar ulaşan hızlı tren projesini Şanlıurfaya getirmek üzere çalışmaları başlatmıştık. Şanlıurfa- Gaziantep arası 150 kilometre. Bunun demiryolu kesin projelerinin yapılmasıyla ilgili Temmuz ayında ihaleye çıkmıştık ve ön teklifleri almıştık. Bu ayın 20sinde teknik ve mali teklifleri de almış olacağız. Ocak ayı içerisinde inşallah bitirip sözleşmeyi imzalayacağız. Böylece Gaziantep- Şanlıurfa projesini başlatacağız. Proje içerisinde Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda bir lojistik merkezinin yapılmasının çalışmasını da yapacağız. Şanlıurfa-Mardin arasındaki hızlı tren projesinin ön yeterlilik ihalesini yaklaşık 10 önce yaptık, teklifleri aldık. Onların incelemesi devam ediyor. Yine Şanlıurfanın sanayisini Diyarbakıra bağlamış olmak adına 170 kilometre olan hattın da önümüzdeki yıl içerisinde kesin proje ihalelerine çıkmış olacağız.”

TRAMVAY BEKLENTİSİ DE SÜRÜYOR!

Öte yandan Tramvay beklentisinin de sürdüğü Van’da halk kentte tramvay kurulması noktasında da sık sık taleplerini yineliyor. Van’ın bu noktadaki beklentisi hala karşılıksız kalırken son olarak Diyarbakır’a tramvay projesi için müjde verilmiş ve 2018 yılı için startının verilmesi ile ilgili çalışmalar başlatılmıştı.

Kaynak : www.sehrivangazetesi.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.