Marmaray Bugüne Kadar 233 Milyon Yolcu Taşıdı

binali yildirim
binali yildirim

Başbakan Binali Yıldırım’ın TBMM’de milletvekillerine dağıttığı bilgilendirme kitapçığında Ulaştırma Bakanlığı’nın çalışma ve projelerine dair bilgi verildi. Marmaray’ın dünyanın en özgün projelerinden olduğunu belirten Yıldırım, 29 Ekim 2013’te açılışının yapıldığını hatırlattı.


Yüksek teknolojiyle inşa edilen Marmaray’ın denizin 62 metre altından geçen dünyanın en derin batırma tüp tüneli olma özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Yıldırım, İpek Yolu’nun da en önemli halkalarından birini bu tünelin oluşturduğunu anlattı.

İki kıta arası seyahat süresi 4 dakikaya düştüğünü ifade eden Yıldırım, açıldığı günden bugüne kadar Marmaray’ı 233 milyon vatandaşın kullandığını açıkladı. Yıldırım, “Anadolu yakasında Gebze’den, Avrupa yakasında Halkalı’dan itibaren banliyö hatlarının da sisteme entegre edilmesiyle hem Yüksek Hızlı Trenin Marmaray’la entegrasyonu sağlanmış olacak, hem de Marmaray sistemine dahil edilen istasyon sayısı 43’e, günlük taşınan yolcu sayısı da 1 milyon 700 bine çıkacak” bilgisini de paylaştı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar