Doğu Ekspresi İle Kars’a Akın Eden Gençler Yüzünü Van’a Çevirdi!

Yeni Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları ve Sefer Saatleri
Yeni Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları ve Sefer Saatleri

Binlerce genç önce Kars’a gitmek için Doğu Ekspresi ile bir trend başlattı. Kars’ı doldurup taşıran gençler Kars’ı tam anlamıyla ihya etti. Şubat ayı için Van’a gelmek için de kampanyalar başlatan gençler şimdi Van Gölü Ekspresi için çağrılar yapıyor. Şubat’ta binlerce genci Van’ın eşsiz güzelliği ile buluşturmayı çalışan gençlerin gelmesi için şimdi Van’ın da sahiplenme ve ev sahipliği göstermesi bekleniyor. Bir diğer çağrı da seferlerin artırılması yönünde.


Binlerce genç önce Kars’a gitmek için Doğu Ekspresi ile bir trend başlattı. Kars’ı doldurup taşıran gençler Kars’ı tam anlamıyla ihya etti. Şubat ayı için Van’a gelmek için de kampanyalar başlatan gençler şimdi Van Gölü Ekspresi için çağrılar yapıyor. Şubat’ta binlerce genci Van’ın eşsiz güzelliği ile buluşturmayı çalışan gençlerin gelmesi için şimdi Van’ın da sahiplenme ve ev sahipliği göstermesi bekleniyor. Bir diğer çağrı da seferlerin artırılması yönünde.

Aylar önce yüzlerce hatta binlerce ‘Like Avcısı’ adıyla trenle Kars’a gitmek için başlattığı Doğu Ekspresi Yolculuğu tam bir turizm atağına döndü. 18-25 yaş arası gençler Doğu Ekspresi ile Kars’a çıkarma yapınca Kars’ta otelleri doldurdu. Ankara’dan çıkıp Kars’a giden gençler Kars’ı tam anlamıyla ihya ederken aynı ekip gözünü bu kez de Van’a çevirdi. Şimdi ise Şubat ayı için Van Gölü Ekspresi ile Van’a gelmek için bir araya gelen binlerce genç Van’a tam anlamıyla çıkarma yapmak için kampanyalar yürütüyor. Kars’a gidişleri olay olan ve ciddi bir destek alan gençlerin Van’a gelişiyle ilgili sosyal medyadan yapılan kampanyalar sürerken İnterrail Türkiye adıyla üst çatı işlevi görev grup mensupları Van Valisi Murat Zorluoğlu’na seslenerek Van’a yapılacağı çıkarma konusunda destek istedi. Van’a Şubat’ta gelmek için hazırlanan gençler haftada 2 gün olan seferlerin artırılması talebini yaparken ayrıca sosyal medya hesaplarından “Pek yakında Van etkinliğinde 12 bin genç ile oradayız.” Dedi. Tam on binlerce kişinin katılımı için Van için ayrıca “Van için Temiz okul sağlıklı gelecek” projesi için de yola çıkmaya hazırlanıyor. Van için kampanya sürerken gözler Van’ın bu projeyi sahiplenmesi beklenirken bir taraftan da gençlerin bahar ayında Van’a gelmesi beklentisi dillendiriliyor.

DOĞU EKSPRESİ KARSI COŞTURDU!

Son zamanların en gözde tur ve gezilerinden bir tanesi 18-25 yaş aralığındaki gençlerin, TCDD’nin Ankara- Kars arası düzenlediği Doğu Ekspresi tren seferleri oldu. Gençler Doğu Ekspres ile düzenlediği gezi kapsamında Kars’a akın etti. Tren seferlerinde yaşanan patlama ve gençlerin paylaşımı ile yaptığı tanıtım sayesinde Kars önemli bir seviyeye geldi. Gazete Şehrivan Yaklaşık 20 bin gencin yaptığı ve “like avcıları” ismini verdiği bu gezilerin Van’a da yapılmasını talep ediyor. Günübirlik fotoğraf çekmek ya da hafta sonları 2 gün Van’da ağırlanacak olan gençlerin sosyal medya Van’ı önemli bir seviyeye taşıyacağı kesin. Doğu Ekspresin yanı sıra Van Gölü Ekspresi’nin tercih edecek olan gençler bu saye hem gölün güzelliklerini hem de tarihi Van’ın güzellikleri görecek, insanlara gösterecek.

VALİ’YA YAZDILAR, REKTÖRE ULAŞTILAR!

Rotayı Van’a çeviren gençler Şubat ayında Van Gölü Ekspresi ile Van’a gelmek için sosyal medyada ciddi kampanlara yürütürken bir taraftan da Van’a olan seferlerin artırılmasını istiyor. Van’da eğitime yardım ve sağlıklı gelecek adıyla kampanyalar videolar çeken gençler dünyadan da katılımlar ile on binleri Van’da buluşturmak için çabalıyor. Van Valisi ve YYÜ Rektörü gibi isimlere ulaşırken Şubat etkinliği için destek istiyor. En son Vali Zorluoğlu’na twitter üzerinden ulaşan ve Van’daki etkinlik için destek isteyen İnterrail Türkiye adlı etkinliği yapan gençler 12 bin kişiyi buluşturma taahhüdüyle Van’dan da destek istiyor. Kars’ta hem kentin yöneticileri hem de sivil toplum kurumlarından destek alarak kentin ekonomisini de coşturan gençler Van’dan da destek bekliyor. Van’ın da hem Şubat’taki etkinliği desteklemesi hem de rotanın daimi olup baharda da ziyaretçi çekmesi sosyal medyada sıkça dillendirilirken Vanlılar bu konuda kurumların ve STK’ların da gerekli açıklamaları ve desteklerini dile getirmesini bekliyor.

BU GENÇLERE DESTEK OLMAK LAZIM

Kars’ın yaptığı sahiplenmenin Van’da da yapılması beklenirken Van ile ilgili kampanyalar dört bir yandan yapılıyor. Bloglarda ve sitelerde Van ile ilgili tanıtımlar, tavsiyeler ve eşsiz güzellikler paylaşılırken gençlerin Van’a gelmesi için çağrılar yapılıyor. Gençler hem bir sahiplenme hem de imkanlar konusunda da yetkililere çağrı yaparken geçtiğimiz günlerde de Van Valisi Murat Zorluoğlu’na hitaben şu ifadeleri kullanarak destek istedi: “Yetkililerden ricamız trenin artırılması. Haftada 2 tren yetmemektedir. Yakında çok daha bilinir olacak trenlerimiz için fikir alışverişi yapılmalıdır. Dünyanın her yerinde bu vb. geziler teşvik edilirken biz duyurmaya korkar hale geldik. Koskoca TCDD’nin tek tren ile koca bir şehre hizmet edemez. Trenler artırılmalıdır. Sayın Van Valimiz Murat Zorluoğlu’ndan ricamızdır. Van Gölü Ekspresi yakında bilinir olacaktır. Kalabalık gelecek gruplardan korkmak yerine onlara tren bulunmalıdır.”

GENÇLERİN BİLET ÇAĞRISI ARTIYOR

Geçen hafta 6 kişilik arkadaş grubuyla Doğu Ekspresi ile Kars’a giden Serkan İbil, “Böyle bir gezi planımız vardı. Instagram hesabından gördük ve Kars’a gitmeye karar verdik. Tren yolculuğunu ilk defa yaptım ve bu zamana kadar yapmadığım için pişman oldum. Kars’ta yakın çevremizden daha çok ilgi gördük. Biz bilet alırken epey sıkıntı yaşadık. Bir ay boyunca sabah, öğle, akşam bilet aradık, yoktu. Yola çıkmadan 3 gün önce bilet bulduk. Gece saat 12 civarında TCDD’nin bilet satış sistemine girdiğinizde bilet bulabiliyorsunuz” dedi.

DOĞU EKSPRES DENEYİMİ

Trenle tek başına Kars’a seyahat eden fotoğrafçı Mücahit Muğlu ise, “Kars’tan ziyade Doğu Ekspresi deneyimi yaşamak istedim. Kars’ı da çok sevdim. Atmosferi inanılmaz. Kars bu ara çok popüler. Bence blogger’ların çok sık seyahat etmesi çok etkili oldu. Bu ara blogger ve fotoğrafçılar Kars’a çok gidiyor. Onların paylaşımlarını gören Kars’tan ve Doğu Ekspresi’nden haberdar olmaya başladı ve talep arttı. Seyahat hiç bitmesin istedim. Kars’taki tarihi eserler ve Rus mimarisine bayıldım. Bilet bulma da hafta içi çok zorluk çekilmiyor ama hafta sonu bilet bulmak sorun” diye konuştu.

ACENTELER GELMESİNİ İSTİYOR

Gazete olarak Van’daki seyahat acenteleri ile görüştük. Acente yetkilileri Van’a yapılması durumunda hem gençlerin çok memnun kalacağını hem de Van’ın önemli bir tanıtım ayağı oluşacağına dikkat çekti. Acente yetkilileri, “Kars’a yapılan turlar gibi Van’da da bu tur yapılabilir. Orada Doğu varsa burada da Van Gölü Ekspres var. Buraya gelecek olan gençler Van’daki kış turizmi başta olmak üzere birçok güzellikle ile karşılaşacak ve bu güzellikleri dünyaya tanıtacak. Acenteler olarak bunun yapılması taraftarıyız. Biz de bu anlamda üzerime düşeni yapmaya hazırız.” İfadelerini kullandı.

“İNANILMAZ YOĞUNLUK VAR”

DOĞU Ekspresi ile Kars’a tur düzenleyen acente yetkilileri ise şunları söylüyor: “Son 3 yıldır giderek artan bir talep var. Trenle Kars’a gidip gelenlerin memnun kalması talebi artırıyor. Bu yıl ise geçen yıla göre inanılmaz bir yoğunluk var. Geçen seneye kadar ücretli yataklı kompartıman satın alıyorduk. Bu sene talep fazla olunca TCDD gruplara özel, acentelere özel vagon verelim dedi. İlave vagonlar eklendi, biz de o vagonları aldık. Tur şirketleri, tüm biletleri aldı diye söylentiler yayıldı. Ancak biz bilet satın almıyoruz. İlave eklenen vagonları aldık. Grup değil de şahsi gitmek isteyenler TCDD’nin bilet satış sisteminden biletlerini alıyor. Ancak münferit talep de çok olduğu için bilet bulmakta güçlük yaşanıyor. Kars, Türkiye’nin bir ucu. Günümüzde insanların tatil anlayışları değişti. Trenle yolculuğunu merak edenler var. Bu merakı gidermek ve Kars’ı görmek isteyenler, talebi katladı.”

VANLI TURİZMCİLER GENÇLERİ BEKLİYOR

Van’daki acentelerin yanı sıra turizmcilerde yaklaşık 20 bin civarında olan genci Van’a bekliyor. Turizmciler, “Nevroz ve yaz aylarında İranlıların gelişi ile iyi durumdayız. Van’da kış turizmini de ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bunun için bu gençlerin Van’a gelmesi gerekiyor. Hele ki trene gelmeleri çok da önemli. Kuzey Demiryolu hattının da yapılmasına vesile olacaktır. Ancak gençler bu konuda tereddüt için kalmasınalar, deniz yolu da önemli bir gezinti olacaktır. Bu yüzden de gençleri ağırlamaya hazırız. Hafta sonları kendilerini ağırlar ve otellerimizde konaklarız. Van tanıtımına önemli katkı sunacak.” Dedi.

KARS’A EK VAGON UYGULAMASI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise talebin yoğunluğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Doğu Ekspresi’nin vagonlarına ait biletler bir ay öncesinden tüm vatandaşlarımıza açık bilet satış sistemi aracılığıyla satılmakta. Trenin mevcut vagonlarının dışında tur şirketleri ile yıllık plan ile vagon kiralaması yapılmakta, bu vagonlar fazladan ilave edilmekte, kiralama yapan tur şirketleri bilet satışının yanında otel yemek ve gezi paketi halinde hizmet vermekte ve buna göre fiyatlarını belirlemektedir. Yoğun talep nedeniyle Doğu Ekspresi bileti kısa bir sürede satılmaktadır. Trene ilave vagon verilerek talepler karşılanmaya çalışılmaktadır.” Bu arada 20 Aralık-15 Ocak arasında Doğu Ekspresi’nde her gün için 200 kişilik yer olduğu bildirildi.

VAN’DA SADECE TREN DEĞİL GEMİ DE VAR

Kar gezilerinde Çıldır Gölü’nde balık avı, Sarıkamış, Ani Harabeleri, Kar mutfağı gibi önemli değerleri deneyen gençler, Van’da da birçok yenilik ve güzellikle karşılaşır. Van Gölü, Kalesi, Akdamar Adası, Van Kedisi, Kahvaltısı, kayak merkezi, gibi birçok önemli değeri görebilecek olan gençler, Keledoş gibi birçok yöresel yemeği de tada bilecek. Ayrıca Van Gölü Ekspres ile Van’a gelmeyi düşünen gençler denizde görmüş olacak. Tatvan’da tren yolculuğu sona erecek olan gençler oradan da Van’a vapur ile bambaşka bir seyahat yaşamış olacak.

Interaktif Doğu Ekspresi Haritası

Doğu Ekspresi Saatleri ve Bilet Fiyatları Turistik Doğu Ekspresi’nin gün aşırı işletilmesinin, Ankara’dan 20.00, Kars’tan 23.00’de hareket edecek. Tren aşağıdaki tabloya göre hareket edecek:

Ankara’dan Kars’a Tren Saatleri ve Varış Zamanları
İstasyon Varış Çıkış
Ankara Gar 18:00
Kayaş 18:14 18:15
Elmadağ 18:50 18:51
Irmak 19:18 19:20
Kırıkkale 19:42 19:44
Çerikli 20:38 20:39
Yerköy 21:26 21:28
Şefaatli 22:05 22:06
Sarıkent 22:24 22:25
Yenifakılı 22:53 22:54
Kalkancık 23:41 23:42
Boğazköprü 00:06 00:08
Kayseri 00:24 00:39
Sarımsaklı 01:02 01:04
Yeniçubuk 02:04 02:05
Şarkışla 02:37 02:38
Bedirli 03:15 03:16
Kalın 03:41 03:42
Sivas 04:03 04:13
Bostankaya 04:38 04:40
Yenikangal 05:31 05:33
Çetinkaya 05:49 05:51
Avşar 06:07 06:09
Güneş 06:25 06:26
Göçentaşı 06:33 06:35
Cürek 06:49 06:51
Demirdağ 07:03 07:04
Divriği 07:09 07:16
Kemaliye Çaltı 07:44 07:45
Adatepe (Pingen) 07:54 07:55
Bağıştaş 08:05 08:06
Km. 823+200 08:09 08:10
İliç 08:20 08:23
Güllübağ 08:41 08:42
Yahşiler 08:48 08:49
Eriç 09:04 09:06
Kemah 09:24 09:25
Erzincan 10:17 10:26
Mercan 11:45 11:47
Çadırkaya 11:59 12:01
Erbaş 12:15 12:18
Karasu 12:34 12:36
Aşkale 13:07 13:10
Kandilli 13:27 13:28
Ilıca 13:52 13:53
Erzurum 14:11 14:22
Hasankale 14:59 15:00
Köprüköy 15:15 15:16
Horasan 15:39 15:41
Süngütaşı 16:10 16:12
Karaurgan 16:20 16:21
Topdağı 16:32 16:33
Sarıkamış 17:13 17:15
Kars 18:13
Kars’tan Ankara’ya Tren Saatleri ve Varış Zamanları
İstasyon Varış Çıkış
Kars 08:00
Sarıkamış 09:00 09:03
Topdağı 09:41 09:42
Karaurgan 09:51 09:52
Süngütaşı 09:59 10:01
Horasan 10:27 10:28
Köprüköy 10:51 10:53
Hasankale 11:09 11:11
Erzurum 11:54 12:05
Ilıca 12:22 12:24
Kandilli 12:49 12:50
Aşkale 13:09 13:11
Karasu 13:42 13:44
Erbaş 14:00 14:01
Çadırkaya 14:15 14:16
Mercan 14:28 14:29
Demirkapı 14:50 14:51
Tanyeri 15:23 15:25
Erzincan 15:49 15:58
Kemah 16:50 16:51
Eriç 17:09 17:10
Yahşiler 17:25 17:26
Güllübağ 17:31 17:32
İliç 17:49 17:51
Km. 824+200 18:00 18:01
Bağıştaş 18:05 18:06
Adatepe (Pingen) 18:17 18:18
Kemaliye Çaltı 18:27 18:28
Divriği 18:56 19:03
Demirdağ 19:08 19:09
Cürek 19:21 19:22
Göçentaşı 19:37 19:38
Güneş 19:46 19:47
Avşar 20:03 20:05
Çetinkaya 20:22 20:24
Yenikangal 20:42 20:43
Bostankaya 21:28 21:29
Sivas 21:53 22:06
Kalın 22:26 22:27
Bedirli 22:52 22:53
Şarkışla 23:29 23:30
Yeniçubuk 23:59 00:00
Sarımsaklı 00:55 01:03
Kayseri 01:23 01:38
Boğazköprü 01:55 01:57
Yenifakılı 03:13 03:14
Sarıkent 03:42 03:43
Şefaatli 04:00 04:01
Yerköy 04:39 04:41
Çerikli 05:29 05:30
Kırıkkale 06:27 06:29
Irmak 06:52 06:54
Elmadağ 07:33 07:34
Kayaş 08:09 08:10
Ankara Gar 08:22

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Bağıştaş Köyünün enfes manzarası dört mevsimde de büyüleyici bir güzelliğe sahip. Daha önce RayHaber’den paylaştığmız enfes manzara aşağıdaki gibi:

Doğu Ekspresi Tren Bilgisi:

TCDD Doğu Ekspresi, Ankara,  Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars arasında her gün işlerler. TCDD Doğu Ekspresi treninde pulman, kuşetli, yemekli, kompartıman ve yataklı vagon türleri bulunmaktadır.

Cağ kebabı ve kadayıf dolması sipariş noktası:

Tren Kars yönüne giderken Erzurum İstasyonuna cağ kebabı ve kadayıf dolması siparişi verilmesinin Erzincan’dan itibaren başladığını unutmayınız.

Toplam Yolculuk Süresi

1 Gün 30 Dakika

Ankara Kars Tren Bileti Fiyatları:

Doğu Ekspresi, Ankara – Kars arası 1. mevki tren bileti fiyatı 48.00 TL‘ dir. Bu rakam tam bilet fiyatıdır. Ankara – Kars arası indirimli tren bileti fiyatlarını Eybis’den online bilet satın alırken tarife seçimi yaparak görebilirsiniz. Bunlar indirimler, 65 üstü yaş indirimi (%50), 13-26 yaş genç indirimi, 60-64 yaş indirimi (%20), 7-12 yaş çocuk indirimi, personel indirimi, basın indirimi, öğretmen indirimi, TSK (çalışan) indirimidir. Ayrıca evcil hayvan biletide satın alabilirsiniz.

ANKARA GAR İLETİŞİM
Tel: 0(312) 309 05 15 / 336 Danışma – Çalışma Saatleri: 24 Saat Açık

KARS GAR İLETİŞİM
Tel: 0(474) 223 43 98 – Çalışma Saatleri: 07.00 – 17.00

Duyuru

Ankara-Sivas YHT hattı inşaatı çalışmaları nedeniyle 03.04.2019 tarihinden itibaren Doğu-Güney/Kurtalan, Vangölü Ekspresleri Sivas’a gelmeden Hanlı-Bostankaya arasında işletilecek olup Sivas’ta inecek ve binecek yolcuların ulaşımı Bostankaya-Sivas Gar arasında temin edilen otobüslerle sağlanmaktadır.


sohbet

2 Comments

  1. Bakın size bir önerim var. Bu tcdd için de uygulanabilir olacaktır. Trenin Sivas tan kalkışlı olması hem hergün işletilebilmesini sağlayacak hem de sivas ın da bu arada turizmine katkı yapacaktır. İstanbul-İzmir-Antalya ve Adana dan Havayolu ile Ankara ve Samsun’ dan Karayolu ile sağlanacak bir ulaşım ile buradan Kars ve Van yönüne yapılacak tren seferleri bu hatları sadece yurtiçi değil dünya çapında tanınır kılmak mümkün olacaktır. Bu başarılsın sıraya Diyarbakır ve Mardin girecektir.

  2. Bakın size bir önerim var. Bu tcdd için de uygulanabilir olacaktır. Trenin Sivas tan kalkışlı olması hem hergün işletilebilmesini sağlayacak hem de sivas ın da bu arada turizmine katkı yapacaktır. İstanbul-İzmir-Antalya ve Adana dan Havayolu ile Ankara ve Samsun’ dan Karayolu ile sağlanacak bir ulaşım ile buradan Kars ve Van yönüne yapılacak tren seferleri bu hatları sadece yurtiçi değil dünya çapında tanınır kılmak mümkün olacaktır. Bu başarılsın sıraya Diyarbakır ve Mardin girecektir.

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar