YHT Yıl Sonuna Sivas Şehir Merkezinde OlacakTCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Sivas’ta yaptığı Yüksek Hızlı Tren hattı incelemesi sonrası bilgiler paylaştı. Yapılan açıklamada 2018 yılı sonuna hattın hazır olacağı bildirildi. YHT istasyonunun şehir merkezi olacağı, ilerleyen zamanlarda ise üniversite durağı konularak Erzincan’a Hızlı Tren (HT) seferleri başlatılacağı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile hızlandırılan çalışmalar kapsamında ilimize gelen TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve ekibi incelemelerde bulundu. İncelemeler sonrası yapılan açıklamada, ‘’Ankara- Sivas arasındaki seyahat süresini 12 saatten 2 saate düşürecek ve konforlu seyahat imkânı sağlayacak Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinde çalışmalar devam ediyor. TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 05-07 Ocak 2018 tarihleri arasında, yapım çalışmaları devam eden Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi kapsamında; Kayaş-Yerköy-Sivas YHT hattı, OSB, Lojistik Merkez ve Gar’da incelemelerde bulundu. Apaydın, Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Murtazaoğlu ile gerçekleştirdiği incelemeler sırasında, TCDD yetkilileri ile yüklenici firma yetkililerinden projenin son durumu hakkında bilgi aldı. Ankara-Sivas arasını 405 kilometreye düşürecek ve tamamı öz kaynaklarla yapılan projenin 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor’’ denildi.

YHT GARI ŞEHİR MERKEZİNE GELİYOR
Sivasmemleket gazetesinde kısa süre önce yayımlanan ‘Sivas’a İki YHT İstasyonu’ haberini doğrulayan yönde açıklamalar yapılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘YHT Sivas’ta 2019 yılında faaliyete geçecek’ sözünün de istasyonun şehir merkezine kurulacağı anlamına geldiği belirtildi. TCDD yetkilileri ‘’YHT’nin 2019 yılına yetişmesi için mutlaka ilk güzergahın kullanılması lazım. Üniversite güzergahı olsa 2019 yılına yetişmesi mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanımız bu tarihi vermesi, istasyonun şehir merkezine yapılacağı anlamına gelir’’ dediler. YHT seferlerinin eski gara yıl sonuna test sürüşleri ile başlayacağı, tarihi Gar binasının yan tarafına YHT istasyonu yapılacağı, üniversite güzergahının ise ilerleyen yıllarda Erzincan Hızlı Tren hattının durağı olarak istasyon yapılacağı öğrenildi.

Kaynak : www.sivasmemleket.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.