Bulgaristan ve Türkiye Demiryolu Şirketleri Yolcu ve Yük Taşımacılığındaki Artışı Ele Aldı

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın başkanlığındaki TCDD heyeti 12-14 Şubat 2018 tarihlerinde, Bulgaristan Demiryolu Altyapı Yöneticisi NRIC’e bir ziyaret gerçekleştirdi.


Gerçekleştirilen toplantılarda taraflar;

Köprü ve tünel inşaatı,
İki ülke arasındaki demiryolu taşımacılığı çerçevesinde özel operatörlerin Kapıkule İstasyonu’na erişimi,
Kombine/intermodal taşımacılık ve bunun yapılmasına yönelik özel vagonların yanı sıra altyapı ücretleri ve bu tarz taşımacılığın teşvikine yönelik önlemler,
Türkiye – Bulgaristan sınırındaki x-ray taramaları

konularında karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Toplantılar sonunda; Türkiye ve Bulgaristan arasındaki mevcut demiryolu taşımacılığının artırılarak geliştirilmesi ve Svilingrad – Kapıkule sınır geçiş noktasında karşılaşılan sorunların yakından takibi ve çözülmesine yönelik hızlı müdahalelerde bulunmak üzere bir Çalışma Grubu kurulmasına karar verildi.

Apaydın başkanlığındaki heyet, Sofya ve Plovdiv tren istasyonları ile Türkiye – Bulgaristan Demiryolu taşımacılığı güzergâhı üzerinde bulunan ve yakın zamanda rehabilite edilen Plovdiv – Pazarcık hattında teknik incelemelerde bulundu.

Plovdiv’de bulunan intermodal taşımacılık terminaline de teknik bir ziyaret gerçekleştiren Apaydın’ın, buradaki ziyaretinde ise Konteynır ve TIR kasalarının elleçlenmesi ihtimali, Türk ve Bulgar özel operatörlerin intermodal taşımacılığı konusundaki işbirliğine yönelik konular görüşüldü.

Bulgaristan programı kapsamında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın başkanlığındaki TCDD heyeti 11 Şubat 2018 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy’u da makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki demiryolu taşımacılığı ve iki demiryolu idaresi arasındaki işbirliğinin arttırılması ele alındı.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar