Gürcistan’da Telesiyej Kontrolden Çıkınca Yolcuları Fırlattı

Gürcistan’daki Gudauri kayak merkezinde yaşanan feci kaza kameralar tarafından böyle kaydedildi. Tepeye insanları taşıyan Telesiyej voltaj değişmesi sebebiyle arızalandı ve normalin iki katı hızda ters yöne doğru çalışmaya başladı. Kendilerini atmayı başaran turistler kurtulmayı başarırken diğerleri üst üste binen teleferiklerin arasında kaldı ya da metrelerce uzağa fırladı. Feci olayda 8 kişi yaralanırken, aralarında hamile bir kadının da olduğu 2 kişinin durumunun ağır olduğu bildirildi.


Gürcistan savcılığı ile kayak merkezindeki Telesiyejin hatalı işletilmesi nedeniyle soruşturma başlattığını bildirdi. Türkiye’den turistlerin de sıkça ziyaret ettiği Gürcistan kayak merkezindeki bu tatsız olay sırasında Gudauri’de Türk turistlerin bulunup bulunmadığı tespit edilemedi.

Telesiyej nedir ?
Kayak merkezlerinde kurulu olanlar çoğunlukla sandalye şeklinde, kamplar ve yerleşim yerleri arasında çalışanlar ise çoğunlukla kabin şeklinde olan küçük bir teleferik tipidir. Kabin şeklinde olanlara bazı ülkelerde Gondol ya da Telekabin’de denir. Bazı yerlerde aynı hat üzerinde hem sandalyeler hem de kabinler yer alabilmektedir. Telesiyej ler sabit ve ayrılabilir klemli olmak üzere 2 tipe ayrılır. Sabit Klemli telesiyej ler en fazla 3 mt/sn hız ve 2/4/6 kişilik sandalyeler ile kullanılmaktadır. Yüksek hız ve kapasiteye sahip olan ayrılabilir klemli telesiyej ler ise 6 mt./sn hız ve 4/6/8 kişilik sandalyeler ile kullanılabilir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar