Başkan Gümrükçüoğlu Ulaşım Yatırımlarını DeğerlendirdiDüzenlediği basın toplantısı ile Büyükşehir Belediyesinin 4 yılını değerlendiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Biz Trabzon’un engebeli arazisini bir dantel gibi işliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Başbakanımız, Sayın Bakanımız, bakanlarımız, milletvekillerimizle birlikte el ele kol kola şehrimize hizmet ediyoruz” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısı ile büyükşehir belediye başkanlığı görevinde geride kalan 4 yılını değerlendirdi. Basın toplantısını iki bölüm halinde gerçekleştiren Gümrükçüoğlu, ilk olarak basın mensuplarıyla birlikte şehir merkezindeki bazı yatırımları gezdi. Yatırımların değerlendirilmesine Meydan Parkı’ndan başlayan Gümrükçüoğlu, Meydan Parkı 1. etap ve 2. Etabın ardından Trabzon’un seyir terası olacak olan 3. etap içinde proje çalışmalarını tamamladıklarını ve yapım ihalesini gerçekleştireceklerini kaydetti. Meydan Parkı’nın eski haliyle yeni halinin fotoğraflarını yan yana koyarak basın mensuplarına gösteren Gümrükçüoğlu, “Dolmuşların 5 sıra halinde dizildiği, klakson sesleriyle yaşamak zorunda olduğumuz Meydan Parkı gitti, tarihi dokunun ortaya çıkarıldığı, eskisinden 3 kat daha fazla ağaca sahip olan Meydan Parkı geldi. Şimdi de 3. etabı yapacağız. Burası Trabzon’un seyir terası olacak”dedi.

ŞEHİR MERKEZİNİN OTOPARK İHTİYACINA FAZLASIYLA CEVAP VERMİŞ OLACAĞIZ

Başkan Gümrükçüoğlu, yapım çalışmalarına devam ettikleri Tam Otomatik Katlı Otopark hakkında da basın mensuplarını ayrıntılı olarak bilgilendirdi. Tam Otomatik Katlı Otopark projesinin Türkiye örnekleri incelenerek hazırlandığını belirten Gümrükçüoğlu, “Burasının sadece kamulaştırılmasına belediye olarak 25 milyon TL ödedik. Burada 310 araçlık otopark yapıyoruz. Meydan Parkı 3. etapta da 440 araçlık otopark yapacağız. Hemen bu Tam Otomatik Katlı Otoparkın karşısında kalan tarihi Karagöz Meydanı’nın altını da otopark olarak düzenleyeceğiz. Böylece şehir merkezinin otopark ihtiyacına fazlasıyla cevap vermiş olacağız. Ama bu noktada benim herkesten ricam var. Bu otoparklar yapılıyor ama insanlarımızda araçlarını buralara çekip gidecekleri yerlere birkaç yüz metre yürüme fedakârlığı göstermeli. Bu durum bütün dünyada böyledir” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, buradan Tabakhane kentsel dönüşüm alanına geçti ve Tabakhane’de uygulama projesinin yapım çalışmalarına Cuma günü itibariyle yüklenici firmaya yer teslimi yapılmak suretiyle başlandığını kaydetti. Tabakhane’nin tamamlandığında bambaşka bir yaşam alanı olacağını ifade eden Gümrükçüoğlu, Zağnos Vadisi kentsel dönüşümünde sürdürülen çalışmalar hakkında basın mensuplarını bilgilendirdikten sonra Atapark Kavşağı’nın tünel olarak yeniden düzenleneceğini kaydetti. Gümrükçüoğlu, “Atapark Kavşağı’nın altından tünel direkt Erdoğdu Yolu’na çıkacak. Böylece insanlarımızın burada dakikalarca beklemek durumunda kalmayacak. Yıllar önce Karayolları bu kavşağı yaparken aynı bu şekilde yapmak istemiş ama zamanın belediyesi yapımı zaman alır diye buna karşı çıkmış. Şimdi biz bu işi yapıp insanlarımızı bu noktada çileden kurtarmak için çalmadık kapı bırakmadık. Bu noktada Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya özellikle SGK binalarının mahsuplaşma yoluyla devri için sağladığı kolaylıklardan ötürü özellikle teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Gümrükçüoğlu, Reşadiye Kavşağı hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Buranın yapımı öncesinde defalarca Karayolları’na giderek dal-çık olarak yapımını talep ettiklerini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Karayolları ‘teknik olarak bu imkansız’ dedi. Deniz seviyesinin altında ve yer altı sızıntısı olduğu için burada dal-çık yapmak hayati risk taşıyacağı için bunun yapılamayacağı bize izah edildi. ‘Hollanda’da deniz seviyesinin altında ama dal-çık yapılıyor’ diye ısrar ettik. Orada da yer altı sızıntısı varsa dal-çık yapılmıyor. Bu insan hayatını riske atmak olur’ denildi. Ne yani şimdi birileri 5 litre fazla yakıt satsın diye burada insanlarımızın hayatı tehlikeye mi atılsaydı? Bizim için önemli olan halkın çıkarıdır. Algı operasyonu yapmaya çalışanlar bu alışkanlıklarından vazgeçsin. 2009 yılı öncesinde Trabzon mimarlar mühendisler odaları da buraya dal-çık yapılmasını önermiş. Algı operasyonlarına itibar etmeyeceğiz. Reşadiye Kavşağı’nın önünde de Pazarkapı Kavşağı akıllı kavşak olarak yeniden düzenleniyor. Biz Trabzon’un engebeli arazisini bir dantel gibi işliyoruz. Bunlardan biri de Kanuni Bulvarı’dır. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Başbakanımız, Sayın bakanımız, bakanlarımız, milletvekillerimizle birlikte el ele kol kola şehrimize hizmet ediyoruz” dedi.

Basın mensuplarıyla şehir turu yaparak Büyükşehir Belediyesinin bazı yatırımları hakkında bilgilendirmede bulunan Gümrükçüoğlu, sırasıyla yürüyüş yolu, bisiklet yolu, ağaçlandırma çalışmaları, Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi, Şenol Güneş Spor Kompleksi ve Beşirli’de yapılacak olan Spor Temalı Park hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’a Hafif Raylı Sistem kazandırmak için de proje çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. Hafif Raylı Sistemin ana istasyonunun Akyazı’daki dolgu alanında bulunacağını belirten Gümrükçüoğlu, “Şenol Güneş Spor Kompleksinin yanında 200 dönümlük alanda Şehir Hastanesi yer alacak. Burada kalan 70 dönümlük alanda da Hafif Raylı Sistemin ana istasyonu bulunacak. Bu projesi Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne devrederek bu önemli yatırımının şehrimize kazandırılması cihetine gitmek istiyoruz. Çünkü bu dev yatırımının 800-900 milyon TL maliyeti var. Erzurum’da, Erzincan’da olduğu gibi bakanlık marifetiyle bu yatırımının şehrimize kazandırılmasına gayret ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’un son yıllarda aldığı en büyük yatırımlardan biri olan Kanuni Bulvarı inşaatını da beraberindeki basın mensuplarıyla inceledi. Türkiye’de ilk defa bir tünelden başka bir tünele girilen yolun Kanuni Bulvarı’nda bulunduğuna dikkat çeken Gümrükçüoğlu, “23.7 km uzunluğundaki Kanuni Bulvarı engebeli şehrimizi dantel gibi örmüştür. Tamamlandığında ulaşımda en büyük aksı oluşturmuş olacaktır. Bu bulvarda çok çalıştık, Karayollarını çok bunalttık” ifadelerini kullandı.

Reklamlar