Bursa’nın Gürültü Eylem Planına Onay

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve hastane-okul-konut gibi hassas alanlardaki kara, demir yolu ve endüstri kaynaklı gürültünün azaltılmasına yönelik gürültü eylem planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.


Türkiye genelinde çıkartılan ‘Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli gibi büyükşehirlerde ‘stratejik gürültü haritaları’ oluşturuldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi de yayımlanan yönetmelik çerçevesinde adım attığı ve karayolu, demir yolu ve endüstri kaynaklarının değerlendirilmesi amacını güden gürültü eylem planını hazırladı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda geliştirilen plan, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçtikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da onaylandı. Böylelikle gürültü konusunda belirlenen standartların uygulanması önünde hiçbir engel kalmadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı açıklamada, onaylanan gürültü eylem planı ile Bursa’nın daha yaşanabilir olacağını söyledi. Açıklamasında, herkesin öncelikli görevinin çevre duyarlılığı olması gerektiğine değinen Başkan Aktaş, daha yüksek standartlarda bir hayat için bu konuya özel önem verdiklerini belirtti. Sürdürülebilir çevre politikası bağlamında hizmete alınan, planlanan projelerle Bursa’nın standartlarını daha da yukarıya taşımak istediklerini söyleyen Başkan Aktaş, bu sebeple ‘çevre, hava ve görüntü kirliliğinin yanında’ gürültü kirliliğiyle de mücadele ettiklerini ifade etti. Giderek daha da kalabalıklaşan Bursa’da vatandaşlara sakin ve huzurlu, dolayısıyla daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat sunmanın derdinde olduklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Gürültü eylem planı ile bu hedef doğrultusunda güçlü bir adım atmış olduk. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Bursa Gürültü Eylem Planı’nın oluşturulması aşamasında ilçe belediyeleri, üniversiteler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinden yetkililerin katıldığı toplantılar ile çalıştaylar düzenlendi. Halkın eylem planlarına katılımı amacıyla, Büyükşehir Belediyesi internet sitesinde ‘Çevresel Gürültü Eylem Planı Anketi’ oluşturuldu. Anket verileri de çalışmalara dahil edildi.

Çevre düzeni planları ve imar planlarının hazırlanması aşamasında, gürültü eylem planıyla tespit edilen sonuçlar dikkate alınacak. İleride oluşabilecek gürültü problemleri büyük oranda planlama aşamasında önlenmiş olacak.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar