GAZİRAY’ın 10 Km’lik İlk Etabı Yıl Sonuna BitecekUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gaziantep Havalimanı terminal binası ve apron yapımı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’te ulaşım alanında yaptıkları yatırımlara dikkati çekerek, şu anda devam eden 17 projelerinin bulunduğunu ve bunların bedelinin de 800 milyon lira olduğunu bildirdi.

Nisan ayında temeli atılan GAZİRAY’ın ilk etabı olan 10 kilometrelik bölümün yıl sonuna kadar, kalan 15 kilometrenin ise gelecek yıl hizmete gireceğini anımsatan Arslan, Gaziantep’e yaptıkları ulaşım yatırımları hakkında bilgi verdi.

Arslan, demiryolu alanında da yatırımların devam ettiğine değinerek, “Gaziantep-Osmaniye-İncirlik-Adana-Mersin Hızlı Tren Projesi”nde de çalışmaların başladığını ve etap etap ilerlediğini belirterek, bu projenin bedelinin de 3 milyar 810 milyon lira olduğunu dile getirdi. Arslan, “Adana-Gaziantep arasındaki mesafeyi 235 kilometreye indirmiş olacağız. Ayrıca Başpınar – Akçagöze Projesi kapsamında iki tünel inşa ediyoruz. O yolu da 16 kilometre kısaltıyoruz ve yük trenlerinin 45 dakika yerine 10 dakikada erişimini sağlamış olacağız.” ifadesini kullandı.

“Gaziantep-Şanlıurfa Demiryolu Projesi”nde de çalışmaların başladığını aktaran Arslan, sadece ulaşım değil erişim, bilişim ve haberleşme alanında da Gaziantep’e yatırımlar yaptıklarını belirtti.İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.