Gaziantep Havalimanı Terminal Binasının Temeli Atıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gaziantep Havalimanı terminal binası ve apron yapımı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’te olmaktan duyduğu mutluluğu bildirdi.


Gaziantep’in yaptığı işler, sanayisi ve ihracatıyla Türkiye’nin gözbebeği olduğunu belirten Arslan, gazi şehrin inovasyona alanında çok önemli projelere imza attığını vurguladı. Arslan, son 16 yılda markalaşmada, Ar-Ge ve patent liginde en hızlı yükselen illerin başında Gaziantep’in geldiğini belirterek, bu başarıda 6 bin yıllık köklü geçmişiyle ticaret ve üretme kültürüne sahip Gazianteplilerin rolünün büyük olduğuna işaret etti.

Bakan Arslan, Türkiye için bu kadar önemli olan bir şehirde ulaşım ve erişimin önemine değinerek Gaziantep’e son 15 yılda 30 milyarlık yatırım yapıldığını, bunun 5 milyardan fazlasının da bakanlıkları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Terminal binasını iç ve dış hatta 10 milyon yolcuya hitap edebilecek bir kapasiteye çıkaracaklarını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

“Çünkü biz Gaziantep’in büyümesine, gelişmesine inanıyoruz, bu nedenle kapasiteyi 10 milyona çıkarıyoruz. Otopark yapıyoruz, 10 uçak kapasiteli apronu da 16 uçağın aynı anda park edebileceği büyüklüğe çıkarıyoruz. Sadece bu sene ilk 5 ayda Gaziantep’in hava yolu gelişmesi yüzde 25 artmış vaziyette. İnşallah yeni terminali bitirerek hizmete sunacağız. Gaziantep’in havalimanının artık yetmediğini biliyoruz ve bunun için 283 milyon lira proje bedeliyle ihaleyi yaptık ve şimdi temelini atıyoruz. Yeni yapacağımız terminalin büyüklüğü 67 bin metrekare. 6 sabit körüğü olan, büyümesi gelişmesi söz konusu olduğunda da körük sayısını artırabilecek şekilde planlama yaptık. Mevcut havalimanı da yenileyerek dış hat binası olarak hizmet verecek.”

2003’te Gaziantep’e 223 bin kişinin uçakla seyahat ettiğini, bu rakamı 11 kat artarak bugün 2 milyon 630 bine yükseldiğini belirtti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, tüm vatandaşların Kadir Gecesi’ni tebrik ederek, “Bin aydan daha hayırlı” olduğu belirtilen bu gecenin Türkiye’ye hayırlar getirmesini temenni etti.

Bakan Gül, AK Parti hükümetleri döneminde Gaziantep’in adeta bir şantiye alanına döndüğünü, biten yatırımların yanı sıra kentin dört bir yanında trafiğin rahatlaması yapılan ulaşım yatırımlarının da devam ettiğini söyledi.

Gaziantep’in 10 milyon yolcu sayısına ulaşarak Türkiye’nin sanayide, ulaşımda, kargoda, transit geçişte de yıldızı olduğunu belirten Gül, 600 milyon dolarlık ihracattan 16 yılda 7 milyar dolarlık bir ihracata ulaştığını vurguladı.

Gül, Türkiye büyürken Gaziantep’in de büyüdüğünü ve kalkındığını ancak bunun yeterli olmadığını, daha da fazla büyümeye ihtiyaç olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Daha fazla istihdam oluşturmak istiyoruz. Daha fazla fabrikanın bacası tütsün istiyoruz. Daha fazla iş yapmak istiyoruz. Gaziantep sanayinin, ticaretin başkenti. Sadece ülkenin değil bölgenin de parlayan yıldızı. Lojistik üssünün kurulması anlamında gereken adımlar atıldı. Tarım müdürlüğünden giden yazı Bakanlıkça uygun görüldü. Yazı Başbakanlıkta. İnşallah en kısa zamanda Gaziantep’in lojistik üssü için yer tahsisini yapacağız. Gaziantep’in sanayisine, ticaretine inşallah burayı tahsis edeceğiz.”

Gaziantep Havalimanı’nda büyük bir otopark sıkıntısı olduğunu bugün 2 bin 500 araçlık otoparkın, apronun ve 6 körük inşaatının temelini atacaklarına dikkati çeken Gül, tesislerin en kısa sürede bitirilerek hizmete sunulacağını bildirdi.

Gül, Gaziantep’te 16 yılda 5 milyarın üzerinde yatırım yapıldığını ve bunların kenti daha da büyüttüğünü geliştirdiğini aktararak, “Halkımız 24 Haziran’da sandık başına gidecek ve bir tercihte bulunacak. Daha fazla yatırım için, Türkiye’yi daha fazla büyütmek için inşallah bu hizmetler kalıcı hale gelecek.” dedi.

Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, Gaziantep’te açılışı yapılan iki köprülü kavşağın kent trafiğinin rahatlatılması noktasında önemli bir rol üstleneceğini ifade etti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, Türk sivil havacılık sektörünün son 16 yılda büyük ivme kazandığını, bu süreç içinde 1 milyon metrekarelik Türk hava sahasını toplam 20 milyon uçağın kullandığını bugün sayıları 55 olan havaalanlarından 1.7 milyar yolcunun hizmet aldığını belirterek, kuruluşlarının ekonomiye 14,6 milyar liralık katkı sağladığını kaydetti.

Konuşmaların ardından Gaziantep Havalimanı terminal binası ve apronunun temeli atıldı.

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar