Kars Ani Ören Yeri BSK’lı Bölünmüş Yolla Bağlanıyor

Kars Ani Ören Yeri arasında 43 kilometrelik yolun BSK kaplı bölünmüş yol haline getirilmesine yönelik projenin ihalesi bu yıl içinde yapılıyor.


Turistik öneme sahip olan Ani Ören Yerini Kars merkezine bağlayan mevcut sathi kaplamalı yolun Bitümlü Sıcak Karışım standardına getirilmesine yönelik proje çalışmaları tamamlandı.

Toplam proje uzunluğu 43 kilometre olacak yolun tahmini proje bedeli 130 Milyon lirayı bulacak.

Kars turizmi açısından büyük önem taşıyan Ani Ören Yerine yapılacak ziyaret süresini kısaltacak ve yol konforunu artıracak projenin bölge turizmine önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Kars, Aniköy arası yolun bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yol olarak yapılmasına ilişkin söz konusu projenin 2018 yılı içerisinde yapım ihalesinin yapılması planlanıyor.

Arslan, “Hızla hizmete girecek”

Kars’ın turistik değerlerinin ön palana çıkarılması için gerekli çalışmaları başlattıklarını ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars’ın turistik değerini ön plana çıkartmak için birbirinden önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Sarıkamış’ın kış turizminde Türkiye’nin en önemli merkezlerden biri olması için hem yolunu yaptıklarını hem de önemli destekler verdiklerini hatırlatan Arslan, “Ancak sadece bölgemizin değil, ülkemizin en büyük kültür değerlerinden Ani Harabeleri’nin de ziyaretçi sayısının artması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda restorasyon çalışmaları ile birlikte ulaşımın da büyük önem taşıdığını biliyoruz. Bu kapsamda bu projeyi başlatmak için çalışmalarımızı yaptık” dedi.

Arslan, projenin yıl içerisinde ihale edilerek kısa sürede hizmete girmesini planladıklarının altını çizdi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar