DHMİ, İstanbul Yeni Havalimanı İçin Eğitimlerini SürdürüyorYeni Havalimanı’nın açılışına sayılı günler kala, açılışta aksaklıkların yaşanmaması için kuruluşumuz; hava seyrüsefer hizmetleri, işletme, inşaat, bilgi teknolojileri ve elektronik altyapının tamamlanmasına yönelik eğitimlerine yoğun şekilde devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak resmi twitter adresinden bir açıklama yapan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, İGA ve diğer paydaşlarla koordineli çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Ocak açıklamasına şöyle devam etti:

29 Ekim’deki büyük açılışta hiçbir aksaklığa meydan verilmemesi için tüm DHMİ camiası seferberlik bilinci ve ruhuyla çaba gösteriyor. Bu anlayışla hareket eden tüm birimlerimiz İGA ve diğer paydaşlarla koordinasyon içinde gerekli çalışmaları yürütüyor.

Büyük açılış öncesinde çok önem verdiğimiz bir alan da eğitim. Yeni Havalimanında DHMİ çatısı altında görev yapacak personel ile İGA çalışanlarına yönelik faaliyetleri özetlemek istiyorum kıymetli takipçilerime:

Hava seyrüsefer hizmetleri, işletme, inşaat, bilgi teknolojileri ve elektronik altyapının tamamlanmasına yönelik faaliyet, eğitim ve testler 7/24 esasına göre titiz bir şekilde tamamlandı, bazı eğitimler ise devam ediyor.

Bu kapsamda; AHL’den bu havalimanımıza geçecek olan personelin, ILS, radar, VOR eğitimleri tamamlandı. Yeni atanacak personele ayrıca Hava trafik güvenliği elektronik personeli (ATSEP) eğitimi verilecek.

İstanbul’da düzenlenen temel ATC kurslarında 125 ilave kontrolör yetiştirilerek İstanbul kontrolör sayımız 335 e çıkarıldı, yeni havalimanında hava trafik kontrol hizmeti verecek personelimiz eurocontrol bretigny deney merkezinde gerçek zamanlı simülasyonlarını başarıyla bitirdi.

Kuruluşumuz imkânlarıyla geliştirilen atcTRsim simülatörleriyle kule ve yaklaşma kontrol çalışmalarıyla hazırlıklarımız tamamlandı. Açılışta saatte 70 takiben, 80 ve günde ortalama 1600 uçuşu kontrol edecek kontrolörlerimiz göreve hazır şekilde, sabırsızlıkla açılışı bekliyor.

Öte yandan Havacılık A​kademi’miz tarafından İGA personeline yönelik eğitim programlarımız da yoğun şekilde devam ediyor.

Kuruluşumuzun İstanbul Yeni Havalimanı’na yönelik 04 Mayıs 2018 tarihinde başlayıp devam eden eğitim faaliyetlerinde MEB talim terbiye kurulu ve SHGM onaylı 15 ayrı eğitim başlığı altında 91 ayrı sınıfta 1861 sertifikalık eğitim gerçekleştirildi.

​​​43 ayrı sınıfta 850 personel ile 26 Eylül’de başlayan çeşitli dallardaki eğitimler, 04 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. Açılış tarihi olan 29 Ekim 2018’e kadar da yaklaşık 100 ayrı eğitim sınıfında 2000 sertifikalık eğitim faaliyeti planlanmış bulunuyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.