Ankara’daki YHT Kazasının Görüntüleri Ortaya ÇıktıAnkara’nın Yenimahalle ilçesinde, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpışması sonucu 3’ü makinist 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 92 kişinin de yaralandığı kazada iki trenin kafa kafaya çarpıştığı görülüyor.

Konya seferini yapmak üzere dün saat 06.30’da Ankara yüksek hızlı tren garı’ndan hareket eden tren, saat 06.36’da Yenimahalle Marşandiz istasyonunda kılavuz trenle kafa kafaya çarpıştı. Güvenlik kamerasının görüntülerinde çarpışmanın etkisiyle alevlerin yükseldiği ve istasyonda bulunan üstgeçidin trenin üzerine çöktüğü görülüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ise yaptığı açıklamada”Adli ve idari tahkikat devam ediyor. Sinyalizasyon sistemi demir yolu sistemi için olmazsa olmaz değil. Bu sistemin olmamasından dolayı demir yollarında işletme yapılamaz diye bir şey yok. Bilgilerinize sunuyorum. Kazadan sonra ‘sinyalizasyon olmadığı için bu kaza oldu’ gibi değerlendirme yapanlar doğru bir değerlendirme yapmıyor.” İfadelerini kullanmıştı.

Kazanın, YHT’nin hareketinden 10 kilometre sonra gerçekleştiği, trenin saatte 250 kilometre hıza ulaşmasının mümkün olmadığı, 90-100 kilometre hıza ancak ulaşabileceği belirtilmişdi.

KAZA İLE İLGİLİ 3 KİŞİ GÖZALTINDA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tren kazası ile ilgili olarak ‘taksirle adam öldürme’ suçundan başlattığı soruşturma kapsamında kontrolör E.E.E., makasçı O.Y. ve hareket memuru S.Y. gözaltına alındı.