İZBAN Grevi 6’ncı Gününe GirdiBugüne dek İZBAN yönetimi ve Demir-Yol İş Sendikası arasında bir temas bile sağlanmazken İzmirliler, “Bu sorun bir an önce çözülmeli. Her gün çile çekiyoruz” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD ortaklığı ile işletilen İZBAN’da çalışanların, toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde önerilen yüzde 22’lik ücret zamlarını kabul etmeyerek greve başlamasının üzerinden 5 gün geçti. Büyük çile çeken İzmirlilerin taraflara yaptığı uzlaşma çağrılarına rağmen İZBAN yönetimi ve grev kararını alan Demir-Yol İş Sendikası arasında 5 gündür bir temas bile sağlanmadığı ortaya çıktı. Bir anlaşma zemini oluşması için tarafların hala harekete geçmemesine tepki gösteren İzmirliler, “Bu sorun bir an önce çözülmeli. Her gün çile çekiyoruz” dedi.

Grev devam ederken, İZBAN yönetiminin kendilerine ulaşmaya çalışmadığını söyleyen Demir-Yol İş Sendikası İzmir Baskanı Hüseyin Ervüz, “Yönetim bizimle herhangi bir iletişime geçmedi. Hallerinden memnun olmalılar” diye konuştu.

‘BİZ DE İSTEMİYORUZ’

Grevin devam etmesini kendilerinin de istemediğini fakat koşulların personeli greve zorladığını savunan Ervüz, “İZBAN yönetiminin bizden bir talebi olmadı. Bizler taleplerimizi söyledik. Grevden önce işçilere verdiklerini söyledikleri rakamları tüm personele vermeleri durumunda anlaşacağımızı bildirdik ancak yönetim sessizliğini koruyor. Bizimle görüşmemeyi seçiyorlar. Sanırım grevin devam etmesinden memnunlar” dedi.

KOCAOĞLU: ADAY OLSAYDIM YÜZDE 22’Yİ BİLE VERMEZDİM

İzmir’in Menemen ilçesinde katıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, devam eden İZBAN grevi için, “Ben eğer 31 Mart’ta aday olsaydım yüzde 22 de vermezdim” dedi. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise Kocaoğlu’na, ‘dön’ çağrısı yaptı.

Kaynak : www.yeniasir.com.tr