Bursa’ya İki Yeni Metro Hattı GeliyorBüyükşehir Belediyesi tarafından Boğaziçi Proje AŞ.’ye yaptırılan ve şehrin trafik sıkıntısını kökten çözmeye yarayacak Bursa Ulaşım Ana Planı (BUAP), Başkan Alinur Aktaş’ın da katıldığı toplantıda meclis üyeleriyle paylaşıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı meclis ikinci oturumu, Başkan Alinur Aktaş yönetiminde gerçekleştirildi. Tek gündem maddesiyle toplanan ve AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç’ün ‘onur konuğu olarak’ katıldığı mecliste, BUAP tartışıldı. Boğaziçi Proje AŞ. Genel Müdür Yardımcısı Yücel Erdem Dişli, yaptığı sunumda projenin tüm detaylarını meclis üyelerine aktardı. Oturumda, muhalefet parti temsilcileri ile meclis üyelerinin projeye ilişkin talepleri de alındı.

Boğaziçi Proje AŞ. Genel Müdür Yardımcısı Yücel Erdem Dişli, BUAP’ın metronun kapasite ve hat olarak geliştirilmesini, raylı sistemlerin lastik tekerlekli araçlar ve motorsuz vasıtalarla desteklenmesini içerdiğini söyledi. Bursa Ulaşım Ana Planı’nda kişiye özel araç alanının daraltıldığını, toplu taşıma araçlarının özendirildiğini kaydeden Dişli, proje kapsamında süreç dahilinde 2 yeni metro hattının daha kullanıma açılacağını, mevcut metro hatlarında da kapasite artırımına gidileceğini ifade etti. Bursa’daki birçok bölgenin raylı sistemle buluşmasının planladığı BUAP çerçevesinde minibüs ve taksilere yönelik birçok yeniliğin de olduğunu belirten Dişli, “Yaptığımız çalışma ile otomobile olan bağımlılığın azaltılmasını, hızlı ve yüksek kapasiteli toplu ulaşım şebekesinin genişletilmesini, motorsuz ulaşımın teşvikini, erişim ihtiyacının karşılanmasını ve çevrenin korunmasını hedefliyoruz. Hazırladığımız plan, birçok veri toplanarak son halini aldı. Gelecekte istihdam alanlarının artacağı bölgelerin de göz önüne alındığı yeni ulaşım modelimiz ile ana arterlerdeki trafik yoğunluğunu azaltmayı, raylı sistemin kapasitesinin yetersiz kalması gibi sıkıntıların aşılmasını öngörüyoruz” dedi.

Toplantıda, siyasi partilerin temsilcileri ile isteyen meclis üyeleri de proje hakkında söz alarak, değerlendirmelerde bulundu. Bursa Ulaşım Ana Planı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yarın gerçekleştirilecek üçüncü oturumunda oylanacak ve ardından yürürlüğe girecek.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.