TÜDEMSAŞ’ın Hedefi, Yük Vagonu Üretimini Yüzde Yüz YerlileştirmekTÜDEMSAŞ öncülüğünde, yük vagonu üretiminde %100 yerlileşme üzerine yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Vagonun en önemli ve üretiminde teknoloji gerektiren parçalarından birisi olan fren sisteminin Türkiye’de üretilmesi için çalışmalara başlandı.

Teknoloji gerektiren ve ülkemizde üretimi olmayan fren sistemlerinin yerlileşmesi üzerine çalışma başlatan, raylı sistemler ve demiryolu makinaları üzerine üretim yapan firmalar TÜDEMSAŞ’ta bir araya geldi. Fren sistemi üretimi yapan ve dünya çapında birçok ülkeyle ticari ilişkisi bulunan Knorr Bremse firmasının üst yöneticilerinin de katıldığı toplantıda Fren Sistemlerinin Türkiye’de üretilmesi üzerine görüşmeler gerçekleştirildi. TÜDEMSAŞ’ta gerçekleştirilen toplantıya TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Mehmet Başoğlu ve şirketin üst yönetimi, Knorr Bremse firmasından Peter Karius ve Dr. Elstorpff, Mazlum Motor’dan Savaş Mazlum, Famec firmasından Fatih Akgöz, Fre-Sis’den Hakan Yılmaz ve Murathan Tekin katıldılar. Toplantıda CFCB Kompakt Fren Sistemi üretiminin ülkemizde üretilmesi için işbirliği yapılması üzerine görüşler dile getirildi. Firma temsilcileri daha sonra TÜDEMSAŞ’ın üretim sahalarını gezerek üretilen vagonlar ve şirketin üretim planı hakkında bilgi aldılar.

TÜDEMSAŞ yük vagonlarının gövde/şase aksamının tamamını yerli imkânlarla üretiyor olmasına karşın yerli üretimi olmayan tekerlek ve fren sistemi gibi parçaları yurtdışından tedarik etmek zorunda kalıyor. Vagonların tekerlek aksamının Türkiye’de üretilmesi üzerine girişimlerde bulunan Kardemir’in seri üretime başlamasıyla sektörün bu ihtiyacı da yerli imkânlarla karşılanmış olacak. Yerli üretimi olmayan fren aksamınında ülkemizde üretilmesinin ardında yük vagonlarında %100 yerlileşme hedefine ulaşılmış olacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.