Kim Milyoner Olmak İster’de İlk Yerli Buharlı Lokomotif Soruldu

kim milyoner olmak isterde ilk yerli buharli lokomotif soruldu
kim milyoner olmak isterde ilk yerli buharli lokomotif soruldu

Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında sorulan soru Türk demiryolcuların gururla yad ettikleri ilk yerli ve milli üretimimiz olan buharlı lokomotifleri hatırlattı. Demiryolu tarihimize altın harflerle yazılan buharlı lokomotiflerimizin hikâyesi şöyle;


Adnan Menderes 1957 yılında Ankara Gençlik Parkında işletilecek olan “Mehmetçik” ve “Efe” adlı minyatür trenler için Eskişehir Cer Atelyesi’nde hazırlanan lokomotiflerden birine binerek gezmiş ve çok beğenerek “Bu lokomotifin büyüğünü sizden istesem yapabilir misiniz?” demiştir. Bu istek üzerine 1958 yılında Eskişehir ve Sivas Cer Atelyelerinde tamamen yerli imkânlarla iki buharlı lokomotif imal edilmeye başlanır. 1961 yılında üretimi tamamlanarak Türkiye Demiryollarının hizmetine sunulan buharlı lokomotiflerden Eskişehir’de imal edilene “Karakurt”, Sivas’ta imal edilene ise “Bozkurt” adı verilir. Bu buharlı lokomotifler 97 ton ağırlığında, 1915 beygir gücüne sahiptir ve 70 km/h hız yapabilmektedir. Yaklaşık 25 yıl ülkenin dört bir tarafına yük vagonlarını çekerek hizmet ettikten sonra ekonomik ömrünü tamamlayarak görevi dizel lokomotiflere teslim edip emekliye ayrılırlar. İşletmeden çekilen Karakurt Eskişehir’de, Bozkurt ise Sivas’ta; üretildiği yer olan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii AŞ’de (TÜDEMSAŞ) sergilenmektedir.

Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında 30 bin lira değerindeki 8’inci soru demiryolu tarihimizin unutulan bu iki lokomotifini tekrar gündeme taşıdı. Soru “1961 yılında Türk işçi ve mühendisleri tarafından Türkiye’de üretilen ilk buharlı lokomotifin adı nedir?” şeklinde geldi. Sorunun şıkları a) Karakaçan, b) Karayel, c) Karatren, d) Karakurt şeklinde verildi. Yarışmacının, seyirci jokeri kullandığı soruya seyircilerin %63’ü “Karatren” yanıtını verdi. Seyircilerin verdiği cevaba dayanarak “Karatren” yanıtını veren yarışmacı yarışmadan elendi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar