Antalya Kayseri Hızlı Tren Projesi ÇED Raporu Kabul Edildi

antalya kayseri hizli tren projesi ced raporu kabul edildi
antalya kayseri hizli tren projesi ced raporu kabul edildi

Antalya Kayseri Hızlı Tren Projesi: T.C Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) tarafından yapılması planlanan Kayseri-Nevşehir- Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu Projesi ile ilgili olarak hazırlanan son şekli verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulundu ve kabul edildi.

Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 30 Mayıs tarihinde on (10) gün halkın görüşüne açıldı.

Antalya Kayseri Hızlı Tren Projesi

4 kesimden oluşan ve toplam uzunluğu 607+566. 37 km olan projede değişikliğe gidildi. Tünel, köprü ve viyadük sayıları artırıldı. Son şekli verilen projede 66 tünel, 62 köprü, 24 viyadük, 102 üst geçit, 391 alt geçit, 5 istasyon ve 8 adet siding yapılması planlandı.

Proje güzergahında Antalya, Seydişehir, Konya, Aksaray ve Avanos olmak üzere 5 noktada şantiye alanı belirlendi. Kayseri-Nevşehir- Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu Projesi 4 kesim halinde ihale edildi. Proje kesimleri; Manavgat-Seydişehir (Seydişehir- Antalya) Kesimi, Konya-Seydişehir Kesimi, Konya-Aksaray Kesimi, Aksaray-Kayseri Kesimi.

Antalya Kayseri Hızlı Tren
Antalya Kayseri Hızlı Tren

Antalya Kayseri Hızlı Tren Projesi Maliyeti

Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu Projesi’nin maliyeti ise şöyle;

  • Manavgat-Seydişehir (Seydişehir-Antalya) Kesimi: 3 milyar 654 milyon 543 bin 600 TL.
  • Konya-Seydişehir Kesimi: 1 milyar 678 milyon 792 bin 500 TL.
  • Konya-Aksaray Kesimi: 1 milyar 160 milyon 667 bin TL.
  • Konya Yük Hattı: 305 milyon 625 bin TL.
  • Aksaray-Kayseri Kesimi: 2 milyar 941 milyon 938 bin TL
  • Toplam: 9 milyar 741 milyon 567 bin TL.

Hızlı Tren Projesi’nde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin talepleri doğrultusunda; Yukarıkocayatak Mahallesi’nde ileride yük taşımacılığına hizmet vermesi amacıyla ‘Yukarıkocayatak Hal Sahasının’ yanında 1 adet siding planlandı. Yine Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin talepleri doğrultusunda Antalya İstasyonu’nun yeri ‘Perge Fuar-Kongre Merkezi’ içerisinde teşkil edildi.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Per 21

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 21 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Per 21

İhale İlanı : Demiryolu Elektrifikasyonu Yedek Malzeme Alım İşi

Kasım 21 @ 14:30 - 15:30
Organizatör: TCDD
444 8 233

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

2 Comments

  1. Rapora göre turizm treni, en turistik Manavgat’ta bir durağa sahip olmuyor. Direk Serik yönüne devam etmişler. Böyle saçmalık olmaz, çıldırmış bunlar, insan kullanacak bunu….

Yorumlar