Balıkesir Kütahya Demiryolu Hattı’nda İlk Elektrikli Tren Seferi Yapıldı

balikesir kutahya demiryolu hattinda ilk elektrikli tren seferi yapildi
balikesir kutahya demiryolu hattinda ilk elektrikli tren seferi yapildi

Eskişehir Balıkesir demiryolu hattının modernizasyon çalışmaları tamamlandı. Kütahya Balıkesir demiryolu hattının tümünün elektrikli hale getirilmesi ve otomatik sinyalizasyon projesi olarak yürütülen çalışmalar tamamlandı. Yapılan modernizasyon çalışmalarında Balıkesir-Eskişehir arasına 6 adet trafo merkezi montaj edildi. Hemzemin geçişlere otomatik bariyerler takıldı.


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) çalışmaların bitmesi ile birlikte ilk elektrikli tren seferini Kütahya Tren Garı’ndan kalkan Posta trenine, elektrikli lokomotif takılarak sefere başladı. Gardan saat 16.30’da kalkan ilk elektrik lokomotifli posta treni saat 02.49’da Balıkesir Tren Garı’na geldi.

Kütahya’yı da içine alan Eskişehir ile Balıkesir arasındaki 328 kilometrelik demiryolu hattının kontrol noktası Afyon’da. Avrupa Demiryolu Trafiği Yönetim Sistemi ve Avrupa Tren Kontrol Sistemi (ERTMS/ETCS[1]) 1. ve 2. seviyelerine dayanan ‘ATLAS’ sinyalizasyon sistemi, ‘Smartlock’ elektronik anklaşmanı ve entegre kontrol merkezi ‘Iconis’ donanımı hatta adapte edildi. Eskişehir – Balıkesir projesi, Türkiye’de ERTMS 1. ve 2. seviye tren koruma ve kontrol sistemleri ile donatılan ilk konvansiyonel hat olama özelliğini taşıyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar