Bozankaya’dan Romanya’ya 33 Milyon Euroluk Tramvay İhracatı

temesvarin tramvay araclarini bozankaya uretecek
temesvarin tramvay araclarini bozankaya uretecek

Türkiye’nin ilk raylı sistem aracı ihracatçısı Bozankaya, Romanya’nın Temeşvar şehri için 16 adet %100 alçak tabanlı tramvay üretecek. 24 adetlik ek opsiyon ile siparişin 40 adete tamamlanması bekleniyor.


Ankara’da elektrikli ticari araçlar ve raylı sistem araçları tasarlayan ve üreten Bozankaya, Romanya’nın Temeşvar şehrinin açtığı 16 araçlık tramvay ihalesini kazandı. İhalede ayrıca 24 adetlik bir ek opsiyon bulunuyor. Sözleşmenin imzalanmasından itibaren 18 ay içinde ilk teslimatların başlayacağı ihalede sözleşme süresi ise 48 ay.

temesvarin tramvay araclarini bozankaya uretecek
temesvarin tramvay araclarini bozankaya uretecek

Bozankaya’nın bu ihale kapsamında üreteceği yeni Temeşvar tramvayları 30 metre uzunluğunda, 5 modüllü ve 170 yolcu kapasiteli olacaklar. Azami 70km/s hıza sahip olacak bu tramvaylar, %100 alçak tabanlı tasarım sayesinde yolcu iniş-binişlerinde büyük kolaylık sağlayacaklar. Bunlara ek olarak, yeni Temeşvar tramvayları katanersiz olarak, batarya gücüyle 60 kilometreden fazla sürüş menziline sahip olacaklar. Bu sayede elektrik hatlarında arıza veya benzer durumlarda yeni Temeşvar tramvayları hiç durmayacaklar. Ayrıca, 2021 Avrupa Kültür Başkenti Temeşvar, tarihi bölgelerden geçişte kataner hatlarını kaldırılabilecek ve çevreyi rahatsız etmeden kesintisiz yer üstü raylı ulaşımı sağlayacak.

Bozankaya bu proje ile Türkiye’ye 33 Milyon Avroluk döviz girişi sağlayacak. Sözleşmede bulunan 24 adetlik ek opsiyonun kullanılması ile birlikte toplam ihracat 80 Milyon Avro’yu geçecek.

Yeni bir pazara adım atarak uluslararası varlığını büyütmenin gururunu yaşayan Bozankaya, inovatif ve çevreci ulaşım sistemleri üreticisi olarak ön plana çıkıyor. DNA’sında Ar-Ge bulunan ve Türkiye’nin ilk yerli tasarım metro trenlerini de geliştirmekte olan Bozankaya, daha önce Siemens Mobility ile kurduğu konsorsiyumla Bangkok’ta bir metro ihalesi kazanmış ve Türkiye’nin ilk raylı sistem aracı ihracatını gerçekleştirmişti.

Bozankaya’nın yaptığı diğer araç imalat işleri
İstanbul M1 hattında 103 adet ABB/ İsviçre, T1 hattında 55 adet Bombardier/Kanada ve 37 adet Alstom/ Fransa araçları, M2 hattında 32 adet Alstom/ Fransa ve 92 adet Hyundai Rotem / G.Kore araçları, M3 Hattında 80 adet Alstom/Fransa, M4 hattında 144 adet CAF/ İspanya, T4 hattında 2 adet ABB, 32 adet KTA/ İsveç, 34 adet Hyundai Rotem, F1 hattında 4 adet Garaventa/Avusturyasohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar