1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ayakları Yükselmeye Devam Ediyor

canakkale koprusunun ayaklari yukselmeye devam ediyor
canakkale koprusunun ayaklari yukselmeye devam ediyor

Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün denize batırılan kule kesonları üzerine ikinci bloklar da konulmaya başlandı ve ayaklar bir basamak daha yükseldi.


Temeli 18 Mart 2017’de atılan ve 2022’de hizmete açılması hedeflenen 1915 Çanakkale Köprüsü’nde inşaatı devam ediyor.

Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandığında, 2023 metre ana açıklığı ile “dünyanın en uzun açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak. 1915 Çanakkale Köprüsü, 333 metrelik kuleleri ile de “dünyanın en yüksek asma köprüsü” olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün iki kıtadaki yakalarında denize batırılan kule kesonları üzerine geçen Ağustos ayında her biri 800 ton ağırlığında 4 kule bloğu yerleştirildi. Kesonlar üzerine konulan ilk blokların ardından köprü ayakları görülmeye başlandı. Dün gece ise Gelibolu yakasındaki köprü ayağının üzerine ikinci bloklardan birisi daha kondu. Bugün de Lapseki yakasındaki köprü ayağı üzerine ikinci bloklardan ilki yerleştirildi. Böylelikle 1915 Çanakkale Köprüsü ayakları bir basamak daha yükseldi. Çalışma esnasında Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yapan gemiler ise 10 knot yerine 8 knot altında hızla seyretmeleri konusunda uyarıldı. Her iki yakadaki köprü ayakları arasında önceki gün de büyük bir vinç yardımıyla bağ krişi montajı yapıldı.

canakkale koprusu yukselmeye devam ediyor
canakkale koprusu yukselmeye devam ediyor

Denize batırılan kule kesonları üzerine yerleştirilecek yeni bloklarla köprü ayakları da yükselmeye devam edecek. Tüm blokların konulmasının ardından Türk bayrağının renklerini alacak olan 318 metrelik köprü kuleleri tamamlanacak. Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü günü olan 18 Mart’ı temsil eden 318 metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü’yle, Asya ve Avrupa arası 4 dakika

1915 Çanakkale Köprüsü’yle, Asya ve Avrupa deniz üstünden dördüncü, toplamda ise yedinci kez birleştirilmiş olacak. Feribotla yaklaşık 30 dakikada geçilen Çanakkale Boğazı’nda, bekleme süreleri ile yaklaşık 1 saat süren seyahat süresi, köprü açıldığında 4 dakikaya inecek. Bu proje sayesinde, Marmara ve Ege bölgelerindeki limanların, tüm ulaşım sistemleriyle entegrasyonu da sağlanacak.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyolu Güzergahı

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi, haritada göreceğiniz üzere, İstanbul’un Silivri ilçesindeki Kınalı mevkiinden başlayacak, Marmara Denizi’nin Batı kıyılarına yakın bir güzergahta ilerleyecek, Gelibolu Yarımadası’na uzanarak Sütlüce ile Şekerkaya noktaları arasında Çanakkale Boğazı’nı geçerek Lapseki ilçesine ulaşacak, oradan da Balıkesir şehri yakınlarındaki Savaştepe’ye kadar 324 km boyunca uzanacaktır.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Projesi ise Kınalı-Savaştepe arasında planlanan otoyolun orta kesimindeki 88 km’lik projedir ve Trakya ile Anadolu’dan gelen otoyolu, Çanakkale Boğazı’nda dünyanın en uzun asma köprüsüyle birleştirecektir.

canakkale koprusu guzergahi
canakkale koprusu guzergahi


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar