Keskin: Havacılık ‘Öncü Sektör’ Olarak Türkiye’nin Yüz Akı Olmayı Sürdürüyor

huseyin keskin
huseyin keskin

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, 2019 yılının ilk 8 ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini resmi Twitter hesabından (@dhmihkeskin) paylaşarak, “Havacılık ‘öncü sektör’ olarak Türkiye’nin yüz akı olmayı sürdürüyor” dedi.

Türkiye’nin uygulamaya geçirdiği yeniliklerle havacılık alanından dünya çapında başarılar elde ettiğini söyleyen Keskin şu ifadeleri kullandı:

Uyguladığı isabetli politikalarla havacılıkta büyük bir mesafe kat eden Türkiye’nin, dünya çapındaki başarılarına istatistiki veriler tanıklık ediyor. Son on yılda hava yolu yolcu trafiğinin yaklaşık üç kat arttığı ülkemizde, havacılık “öncü sektör” olarak Türkiye’nin yüz akı olmayı sürdürüyor.

2019 yılının Ağustos ayı ve yılın ilk sekiz ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri “havada ağustos bereketi” olarak ifade edebileceğimiz çok güzel bir tabloya işaret ediyor.

Havalimanlarımızda ağustosta 23.262.843 yolcuya hizmet sunuldu. Sekiz aylık dönemde direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu trafiği 140.121.303 olarak gerçekleşti.

Ay boyunca iniş-kalkış yapan uçak trafiği, üst geçişler ile birlikte toplam 207.239’a ulaştı. İlk sekiz ayın verileri ise şöyle: İniş-kalkış yapan uçak trafiği 1.038.587; üst geçiş trafiği ise 317.078 olmak üzere toplam 1.355.665.

Havalimanları yük (kargo, posta ve bagaj) trafiği; ağustos ayı itibarıyla toplamda 354.078 tona ulaştı. Yılın ilk sekiz ayında havalimanları yük trafiği ise toplamda 2.166.070 ton oldu.

Turizm merkezlerindeki havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı da yüz güldürüyor. Dış hat trafiğinin yoğun olduğu bu havalimanlarında sekiz aylık dönemde toplam 261.179; uçak trafiği ile 40.023.639 yolcu trafiği gerçekleşti.

Uçuş emniyeti ve yolcu konforunu en üst düzeyde sağlayıp, daha fazla yolcuya daha da kaliteli hizmet vermek için bütün gücümüzle çalışmalarımız devam edecek inşallah. Bu güzel neticelerde emeği bulunan tüm çalışma arkadaşlarıma en kalbî teşekkürler…

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.