Yenişehir Osmaneli Hızlı Tren İhalesinin İptali Projeyi Ne Kadar Geciktirir?..

Yenişehir Osmaneli Hızlı Tren İhalesinin İptali Projeyi Ne Kadar Geciktirir?..
Yenişehir Osmaneli Hızlı Tren İhalesinin İptali Projeyi Ne Kadar Geciktirir?..

Aslında… Konuyu yakından takip edenler için hiç de sürpriz değil. O bakımdan, dün aktardığımız ihale iptali gelişmesi öngörülen bir sonuç kabul ediliyor.
Konu şu:
TCDD 3 Nisan 2018 günü Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Projesi için ihale yaptı. O ihaleyle Bursa-Yenişehir arasında devam eden altyapı çalışmaları yanında üstyapı ve elektromekanik işleriyle Yenişehir-Osmaneli arasında altyapı, üstyapı ve elektromekanik işleri için teklif alındı.
En iyi teklifi 2 milyar 520 milyon lirayla Ağa Enerji verdi. Fakat haziran ayında aynı fiyatla Bayburt İnşaat Grubu’nun kazandığı açıklandı.
Bayburt yabancı bir firma değil. Ankara yolu Mezitler bölgesindeki tüneli 6 yıl önce Bayburt yapmıştı. O şantiyede firma yöneticileri “Kars-Bakü-Tiflis demiryolu hattının bir bölümünün yapımını üstlendiklerini” anlatmışlardı.
O nedenle…
Demiryolu deneyimli firmanın hızlı trenin tamamını almasını olumlu bulduk.
Ne var ki…
İhalenin açıklanmasından hemen sonra ekonomik sıkıntı ortaya çıktı. Döviz dalgalanıp Dolar yükselince, 2.5 milyar liralık ihalede maliyet 4 milyarı aştı.
Böyle olunca…
Yani maliyet öngörülemeyen oranda artınca müteahhit işe başlamak istemedi. Doğal olarak ihaleyi veren kurum da yer teslimi yapmadı.
O süreçte…
Bu sütunların sürekli okurları “bizim hızlı trenin tasarrufa takıldığını” ve projenin askıya alındığını okudular. Buna karşın “2019’da deneme seferleri başlar” umudunu yitirmeyenler de düşüncelerini satırlara döktüler.
Gelinen noktada…
14 Eylül 2019 itibariyle 3 Nisan’daki ihalenin iptal edildiği bilgisini bu sütunlarda dün duyurduk. Başta siyasi irade olmak üzere konuyla ilgilenenler sürpriz kabul ediyorlar ve şaşkınlıklarını da gizlemiyorlar.
Oysa…
Böyle sonuçlanacağı belliydi. O nedenle ortada büyük bir sürpriz yok.Gün boyu en çok da şu soruldu:
“İhalenin iptali Bursa’nın hızlı tren projesini nasıl etkiler?”
Bunu soranlara, edindiğimiz bilgi doğrultusunda şunu söyledik:
“İhalenin sonuçlanamayacağını TCDD de biliyordu. O nedenle yeni koşullarla yeni bir ihale için hazırlıklar hemen başlar.”
Şunu da ekledik:
“Hızlı trende 2023-2025 yıllarına razıydık, şimdi 1 ya da 2 yıl daha gecikir.”

Ödenek tam olursa sorun çözülür mü?

Teknik adam değiliz… Yalnızca gelişmeleri izleyip bu sütunlarda paylaşmaya çalışan gazeteciyiz. Buna karşın, iyimser bakışla “Ödenek fazla fazla sağlanır, zamanından önce bitirilir” diyen dostlar oldu.
Yapılacak düz yol olsa haklılar, ama Bursa-Osmaneli hızlı tren hattında tüneller var. Bursa-Yenişehir arasında toplam 16 kilometre tünelin 9 kilometresi yapıldı. Yenişehir-Osmaneli arası da toplam 8 kilometre tünel var.
Üstelik…
Tünelde her şey uygun giderse günde en fazla 4 metre kazılabiliyor. Ödeneğin tamamı gelse bile işin erken bitmesine yetmiyor. (Ahmet Emin Yılmaz – Olay)

Günceleme: 08/10/2019 12:55

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*