Bakan Turhan Elektrikli Milli Tren Projesinin Üretim Aşamalarını İnceledi

bakan turhan tuvasasta inceleme yapti
bakan turhan tuvasasta inceleme yapti

Bakan Turhan Elektrikli Milli Tren Projesinin Üretim Aşamalarını İnceledi; TÜVASAŞ Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. İlhan Kocaarslan ile TÜVASAŞ Protokolü tarafından kapıda karşılanan Bakan Turhan, Elektrikli milli tren (EMU) projesinin üretim aşamalarını yerinde inceleyerek yöneticilerden bilgi aldı.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Sakarya programı Büyükşehir Belediyesine ziyaretle başladı. Bakan Turhan akabinde AKP İl Başkanlığına ziyarette bulundu. Burada basına kapalı toplantı gerçekleştirildikten sonra basın açıklamasında bulunan Bakan Turhan TÜVASAŞ’A geçti. Turhan, TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocaarslan ve TÜVASAŞ çalışanları tarafından karşılandı. Genel Müdür Kocaarslan Bakan Turhan’a ve protokole TÜVASAŞ hakkında brifing verdi. Ardından Bakan Turhan ve protokol TÜVASAŞ fabrikasını gezerek Genel Müdür Kocaarslan tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kocaarslan, elektrikli milli tren projesinde gelinen son durumu anlattı.

MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN SETİ

TÜVASAŞ, ilk Milli ve Yerli Elektrikli Tren Seti tasarım çalışmaları tamamlanmış olup, Milli Tren yerli imkanlarla imal edilmeye başlamıştır. TÜVASAŞ’ta üretilen Milli Tren alüminyum gövdeli olarak tasarlanmış olup bu özellikte bir ilk olmayı hedeflemektedir. Yüksek konfor özellikleri taşıyan 160 km/s hıza sahip 5 araçlı set, şehirler arası seyahate uygun olarak tasarlanmaktadır. Ayrıca, Milli Tren, engelli yolcuların her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmaktadır.

2023 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmesi hedeflenen Milli Elektrikli Tren Seti, TSI standartlarında tasarlanmaktadır ve hızı 160 km/s’ den 200 km/s’ e çıkarılmıştır.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar