Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metrosu 2020 Sonunda Açılacak

gayrettepe istanbul havalimani metrosu sonunda acilacak
gayrettepe istanbul havalimani metrosu sonunda acilacak

Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metrosu 2020 Sonunda Açılacak; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Bakan Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı’nın metro bağlantısını sağlamak üzere yapım çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek Gayrettepe – Havalimanı kesimini 2020 sonunda, Halkalı – Havalimanı kesimini ise 2022’de tamamlanacağını açıkladı.


Bakanlık tarafından üstlenilen kent içi raylı sistemlerin uzunluğunun 802 kilometre olduğunu belirten Turhan, bunun 314 kilometresinde hizmet verildiğini, 180 kilometresinde ise yapım çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bakanlığın 5 ilde gerçekleştirdiği 9 raylı sistem projesiyle Türkiye ekonomisine 15,5 milyar lira katkı sağladığını dile getiren Turhan, “Bu projelerde 1 milyar 440 milyon yolcu taşındı. Günlük 285 seferle ortalama 373 bin kişinin seyahat ettiği Gebze-Halkalı banliyö tren hattının hizmete alınmasıyla yolda geçen süre 185 dakikadan 115 dakikaya indi. Bazı günler 500 bini geçtiğimiz bu hatta hedefimiz 700 bin yolcu taşımak. İstanbul’un kent içi raylı sistem şebekesinin önemli bir kısmını bakanlığımız üstlendi. 81,4 kilometrelik kısmını işletmeye açtık. 85,3 kilometrenin yapımına devam ediyoruz. 44,4 kilometrenin ise proje ve ihale sürecindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Havalimanı’nın metro bağlantısını sağlamak üzere yapım çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Turhan, “Gayrettepe – Havalimanı kesimini 2020 sonunda, Halkalı – Havalimanı kesimini ise 2022’de tamamlamayı hedefliyoruz. Böylece her iki taraftan havalimanına yarım saatin altında metroyla ulaşımı sağlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Turhan, Marmaray ve Avrasya’dan sonra boğazın altından geçecek yeni tünel olan Büyük İstanbul Tüneli’nin etüt – proje çalışmalarını tamamladıklarına işaret ederek, “Günlük 6,5 milyon yolcunun kullanacağı toplam 11 farklı raylı sistem hattını birbirine bağlayacak hızlı metro karakterinde olan raylı sistem projesinin hızla hayata geçirilmesi için ihale hazırlık çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar