Trabzon 4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi Başladı

trabzon uluslararasi ipekyolu isadamlari zirvesi basladi
trabzon uluslararasi ipekyolu isadamlari zirvesi basladi

Trabzon’da düzenlenen “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi”, başta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Vali İsmail Ustaoğlu olmak üzere, 23 ülkeden 700 katılımcı ile başladı.


Zirvenin ilk gün programına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Deng Li, Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı İsmail Gülle, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile çok sayıda iş insanı katıldı.

Yerli ve yabancı iş insanları arasında ikili iş görüşmelerinin yapıldığı, Trabzon ve bölgenin yatırım ve ticaret potansiyellerinin tanıtıldığı zirvede konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Bakan Albayrak, ekonomik ve kur saldırılarına karşın Türkiye ekonomisinin büyüme kat ettiğini söyledi.

Konuşmasında tarihi İpekyolu’nun önemine değinen Bakan Albayrak, Çin’in ‘tarihi İpek Yolu’nu canlandırmak ve Pasifik’ten Atlantik’e kadar ticaret köprüsü kurmak’ adına başlattığı Kuşak Yol Projesi’nin, 8 trilyon dolarlık hacmi ve ticarette getireceği yeni solukla Türkiye’ye büyük ekonomik fırsatlar sunduğunu ifade etti. Albayrak, “Çin’in başlattığı modern yeni İpek Yolu başka bir deyişle Kuşak Yol projesi kapsamındaki bu ekosistem, tüm Asya’daki ülkelerin ekonomilerine çok önemli katkı yapmanın yanında, başta Çin ve Türkiye olmak üzere bütün bu ekosisteme çok önemli bir anlam ifade ediyor. Dolayısı ile bu bahsedilen ticaret hacmini, bu pazarları, bu fırsatları hayata geçirmek, Karadeniz ve Hazar havzası ülkeleri arasında da ticaret ve yatırımları geliştirmek, bölgedeki iş dünyasında yeni iş birlikleri oluşturmak amacı ile düzenlenen ve bu yıl 4’üncüsü gerçekleşen bu zirveye de büyük bir önem veriyoruz” dedi.

Türkiye’nin arzu ettiği büyüme rakamlarına ulaştığını aktaran Albayrak, şöyle devam etti: “Finansal piyasalarda normalleşmeyi sağlamamızla birlikte özellikle ertelenen tüketim ve yatırım kararlarının artık hızlanmaya başladığı yeni bir döneme giriyoruz. Öncü veriler bunu gösteriyor zaten. Özellikle bu yılın üçüncü çeyreğinde bu hissedilen toparlanmanın ve dengelenmenin rakamları yakın dönemde inşallah açıklanacak. Bu ivmenin son çeyrekte daha da güçlendiği ve hızlandığı bir döneme giriyoruz. Attığımız güven verici adımlar ve ekonomik aktiviteyi desteklemeye yönelik tedbirlerinde etkisi ile 2019 yılını birçok kurumun, şunun, bunun tahminlerinin de ötesindeki bir performansla pozitif bir büyüme ile geride bırakacağız.”

Üretim, istihdam ve ihracata yönelik yatırımları desteklemeye devam edeceklerini de belirten Bakan Albayrak sözlerini özetle şu şekilde tamamladı: “Sağlanan tüm bu olumlu havanın yatırımları da yavaş yavaş hareketlendirdiğini çok net görüyoruz. Son TOBB verilerine göre, 2019 Ekim ayında kurulan şirket sayısında bir önceki ay olan Eylül’e göre yüzde 8,5, bir önceki yıla göre ise yüzde 18’lik bir artış var. Özellikle eylül ve ekim aylarında SGK girişlerine, istihdama baktığımızda güçlü toparlanma sinyallerini görüyoruz. Eylül ayında 400 binin üzerinde SGK girişi var. Ekim pozitif devam ediyor. Kasım ve Aralık istihdam tarafında da bu görülecek. İşte tüm bu olumlu veriler, Türkiye’nin 2020 yılı için ortaya koyduğu büyüme potansiyeline çok rahat bir şekilde ulaşacağını gösteriyor. Üretim, istihdam ve ihracata yönelik yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Yeni ekonomi programlarında ortaya koyduğumuz hedeflere ve değişim idealimize Türkiye olarak emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

BAŞKAN ZORLUOĞLU, PAKİSTAN HEYETİ İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 4. İpekyolu Uluslararası İşadamları Zirvesi kapsamında Pakistan heyeti ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. İslamabad Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhammed Ahmed ve heyeti ile görüşen Zorluoğlu, tarihi İpekyolu’nun önemine vurgu yaptı. Türkiye ile Pakistan’ın iki dost ve kardeş ülke olduğuna değinen Zorluoğlu, ticaret kapasitesinin daha da arttırılması gerektiğini ifade etti. Pakistan Ticaret Odası Başkanı Ahmed ise Trabzon’da çok önemli bir zirvede bulunduklarını dile getirdi. Ahmed, ticareti ilişkilerin daha da geliştirilmesini arzu ettiklerini bildirdi.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar