KOBİS İstasyonları Ücret Tarifesi ve Üye İşlemleri

kobis istasyonlari ucret tarifesi ve uye islemleri
kobis istasyonlari ucret tarifesi ve uye islemleri

KOBİS İstasyonları Ücret Tarifesi ve Üye İşlemleri : Kobis Kocaeli sınırları içerisinde kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkanlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için bisiklet kiralama sisteminin ismidir. İzmit ilçemizde 23, Kartepe 3, Başiskele 2, Darıca 1,Derince 1, Gebze 1, Gölcük 2, Karamürsel 1, Körfez 1 olmak üzere 35 adet istasyon bulunmaktadır. İstasyonularımızda en az 12 en fazla 24 olmak üzere 444 bisiklet park ünitesi ve 260 adet bisiklet bulunmaktadır. Herhangi bir istasyondan kiraladığınız bisikleti istediğiniz bir başka istasyona teslim edebilirsiniz. İstasyonlardaki bisiklet sayılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sistem 18.08.2014 tarihi itibarı ile kullanıma açılmıştır. Sistemde ilk etapta Kobis Üye Kartı ve Kent Kart ile bisiklet kiralanabilmektedir. Kredi Kartı ile kiralama ileri tarihlerde devreye alınacaktır.

Kobis Üye Kartlarınıza Fuar içi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı Seyahat Kartları Biriminden veya Üye İşlemleri altındaki Kredi Kartı ile Kredi Yükleme işlemlerinden yükleme yapabilirsiniz. Kredi Kartı Online yükleme yapmak için tıklayınız.

Akıllı Bisiklet Sistemi Nedir?

Birçok metropolde bisiklet severlere alternatif ulaşım olarak hizmet veren, elektronik ve mekanik sistemlerle desteklenen, bisiklet taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran ve kentteki ulaşım ağına entegre olabilen sürdürülebilir bisiklet paylaşım sistemidir.

KOBİS Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Sistem, Kobis Üye Kart, Kent Kart ve Kredi Kartı olmak üzere 3 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama kioskundan veya park ünitelerinden şifreleri ile gerekli adımları izleyerek kiralama işlemi gerçekleştirilebilir. Bisikletler üzerindeki GPS verici sayesinde bisikletin konum bilgisi takip edilmektedir. Bu sayede olması muhtemel sorunlarada müdahale edilebilmektedir.

KOBİS Ücret Tarifesi

Kullanım ücreti bisiklet park yerinden alındıktan sonra başlayıp tekrar her hangi bir istasyondaki park yerine başarılı bir şekilde bırakılıncaya kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Ücretlendirme saat bazında yapılmaktadır.

  • 0-60 Dk 1 TL
  • 1-2 Saat Arası 2 TL
  • 2-3 Saat Arası 3 TL
  • 3-4 Saat Arası 4 TL
  • 4-5 Saat Arası 5 TL
  • Ücretlendirme saat bazındadır. Her saat için 1 TL ücret alınır.

KOBİS Nasıl Kiralanır ?

Bisiklet kiralama Kobis üye kartı ve Kişiselleştirilmiş Kent Kart ile yapılmaktadır. Kredi Kartı ile kiralama ileri tarihlerde devreye alınacaktır.

KOBİS Üye Kartı İle

-Kocaeli Fuarı içindeki Seyahat Kartları Bürosundan sisteme üye olarak 5 TL karşılığında KOBİS üye kartlarınızı alabilir ve kontör yükleyerek bisiklet kiralayabilirsiniz. Üyelik için kimlik bilgileri gerekmektedir. (Nüfus cüzdanı)

-Kobis Üye Kartı alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.(Yasa Gereği)

-Üye kartınızı bisiklet park yerlerindeki panele okutup 4 haneli şifrenizi girerek giriş tuşuna basarak bisikletinizi alabilirsiniz.

-Bisikleti teslim ederken boş ve hizmet dışı olmayan park yerine bisikleti bırakarak ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sistemde bisikleti teslim etmediğiniz görülür.
-Kayıtlı üye değil iseniz üye işlemleri sayfasından üye ol linkine tıklayarak üyelik formunda istenen bilgileri doldurarak anında sisteme üye olabilir.

Loading...

-Kart ücreti ve dolum işlemlerini kredi kartınız ile web sitesindeki Üye Kartı Al-Kredi Yükle linkinden yapabilirsiniz.

-Kredi kartı kullanmadan da üye kartınızı Fuar içi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı Seyahat Kartları Biriminden sisteme internet üzerinden üye olduğunuzu belirterek 5 TL karşılığında alabilir ve dolum yapabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Kent Kart İle

-Sadece kişiselleştirilmiş seyahat kartları ile üyelik işlemleri yapılabilmektedir.

-Kişiselleştirilmiş kartlar; 18 yaş üzeri Öğrenci Kartları, Öğretmen Kartları ve 60-65 yaş üzeri seyahat kartı sahiplerini ifade etmektedir.

-Kent kartınızla Akıllı Bisiklet İstasyonlarında bulunan kiosktaki adımları takip ederek bisiklet kiralayabilirsiniz. İşlem adımları, istasyonda bulunan kiosk panellerinin yan kısımlarındaki görsellerde anlatılmaktadır.

-Üyelik işlemi ve hesap işlemlerinden kredi aktarımı tamamlandıktan sonra bisiklet park yerlerindeki panele 4 haneli şifrenizi girip, giriş tuşuna basarak bisikletinizi alabilirsiniz

-Bisikleti teslim ederken, boş ve hizmet dışı olmayan, yeşil ışığı yanan park yerine bisikleti bırakarak, ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kiralama işlemi sonlandırılamamış olabilir.

-Şüpheli teslim işlemleri ile ilgili 444 11 41 numaralı çağrı merkezi hattını arayabilirsiniz.

Bisikleti Nasıl Teslim Ederim ?

Herhangi bir istasyondan kiraladığınız bisikleti istediğiniz bir istasyonda boş ve online olan bir park ünitesine bırakarak teslim edebilirsiniz. Bisikleti teslim ettiğinizde park ekrancığında bisikletin teslim alındığına dair uyarı mesajını görmeyi bekleyiniz. Şayet teslim etme işlemi gerçekleşmezse tarafınıza ücret yansımaya devam edecektir. Ayrıca bisiklet güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu tür durumlarda derhal e 444 11 41 destek hattını arayınız.

Kent Kart ile bisiklet kiralayan üyelerimizin bisikleti teslim ettikten sonra kiosk ekranından Hesap İşlemleri menüsünden Bloke Çözme işlemini yapmaları gerekmektedir. Aksi taktirde, bloke edilen tutar toplu taşımada bu kent kartın kullanılması durumunda üyenin kobis hesabına kredi olarak aktarılmaktadır. Kent karta iadesi mümkün olmayıp sadece bisiklet kiralamada kullanılabilir.

Kobis Sistemine Nasıl Üye Olurum ?

Kobis Sistemine kayıtlı üye iseniz kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapabilir ve bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Kayıtlı üye değil iseniz üye ol linkine tıklayarak üyelik formunda istenen bilgileri doldurarak anında sisteme üye olabilirsiniz.

Üye kartınızı Fuar içi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı Seyahat Kartları Biriminden sisteme internet üzerinden üye olduğunuzu belirterek 5 TL karşılığında alabilirsiniz.

Daha önceden üyeliğiniz var ve şifrenizi hatırlamıyorsanız şifremi unuttum linkinden öğrenebilirsiniz.

  • Üye İşlemleri altındaki Kredi Kartı ile Kredi Yükleme işlemi kullanıma açılmıştır.

KOBİS İstasyonları

Kocaeli Akıllı Bisiklet Sistemi; 260 adet Akıllı Bisiklet, 35 adet İstasyon, 444 adet Bisiklet Park yerinden oluşmaktadır. İstasyonlar Kocaeli kentinin rekreatif alanlarında, ticaret merkezlerinde, konut alanlarında ve ulaşım odaklarında bulunarak, bisiklet yollarının üzerinde bir ağ oluşturmaktadır. Bu şekilde her kullanıcıya hitap edebilmektedir. İstasyonlar için tıklayın

KOBİS Haritası

KOBİS haritasına on-line olarak erişmek için buraya tıklayınız

Loading...

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Cum 15

İhale İlanı : Personel Hizmeti Alınacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Cum 15

İhale İlanı : Köprü İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Cum 15

İhale İlanı : Köprü İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar