Rekor Kırmış Dünyanın En Eşsiz 5 Treni

Dünyanın En Hızlı Treni
Dünyanın En Hızlı Treni

Dünyanın en eski toplu taşıma araçlarından biri olan trenler yüzyıllardır hayatımızda. Gelişen teknolojiyle birlikte gelişen ve değişen trenler hem yük hem de yolcu taşımacılığı konusunda günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Sizlere alanında rekor kırmış en eşsiz trenlerden beşini tanıtacağız.

1. Dünyanın En Lüks Treni


Dünyanın en lüks treni Rovos Rail ile tanışın. 1989’daki açılış gezisinden bu yana dünyanın en lüks treni olma unvanına sahip olan Rovos Rail, Güney ve Doğu Afrika’da hizmet vermekte. ‘Afrika’nın Gururu’ olarak da bilinen Rovos Rail, misafirlerine konfor, lüks ve sunduğu kişisel hizmetler ile eşsiz bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor. Bu ultra lüks trenin konforlu ve kaliteli olmasının yanı sıra, seyahat ettiği güzergah itibariyle de Afrika’nın doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor. Kişiye özel suitlerin, zengin yiyecek-içecek menüsünün ve sınırsız servis hizmetinin yer aldığı lüks trende geniş gösterişli salonlar ve gözlem yerleri de mevcut. Konuk suitlerinde maksimum 72 yolcuyu ağırlayabilen Rovos Rail muhteşem bir iç dizayna da sahip. Peki kimler bu ultra lüks trende seyahat etmek isterdi?

Dünyanın En Lüks Treni
Dünyanın En Lüks Treni

2. Dünyanın En Hızlı Treni

Sırada dünyanın en hızlı treni var. Muhtemelen birçoğunuz bu hızlı trenin Japonya’da olduğunu düşünüyordur. Ancak dünyanın en hızlı treni Çin’de yer alıyor. Kişi başı 8 dolara yolculuk yapan Şangay Maglev treni saatte 429 km hızla gidiyor. Şehir içinde yolculuk yapmayan tren, Şangay’daki Pudong International havalimanından Longyang metro istasyonuna gidiyor. Çinlilerin gurur duyduğu bu yüksek hızlı tren yaklaşık 30 km’lik yolu sadece 7 dakikada tamamlıyor. Şangay Maglev hız konusunda kesinlikle rakip tanımıyor.

Dünyanın En Hızlı Treni
Dünyanın En Hızlı Treni

3. Dünyanın En Kalabalık Treni

Sizce dünyanın en kalabalık treni hangi ülkededir? Birçoğunuzun da tahmin edeceği gibi dünyanın en kalabalık treni dünyanın ikinci kalabalık ülkesi olan Hindistan’dadır. Hindistan’da ülke genelindeki 7,172 istasyona bağlı 9991 trenin yıllık taşıdığı yolcu yaklaşık 8421 milyon kişidir. Demiryollarında taşınan yolcu sayısı bazı ülkelerin nüfuslarından bile daha çoktur. Bir günde ise Hindistan trenleri 25 milyondan fazla yolcu taşımakta ve bu rakam Avustralya nüfusundan fazladır. Tren yollarına ait görüntülerde insanlar tren ile yolculuk yapmak için hayatlarını adeta hiçe sayıyorlar. Trenden sarkan, trenin üzerinde yolculuk yapan insanlara ait görüntüler gören herkesi şaşırtıyor. Her ne kadar ülkede trenle yolculuk popüler olsa da trenlerin kapasitesi nüfusu karşılamıyor. Bu nedenle kapılardan sarkarak veya tutunarak yolculuk etmek son derece olağan. Bu görüntüler dünya genelinde şaşkınlığa neden olsa da Hintliler için günlük hayatın bir parçası olarak kabul ediliyor.

Dünyanın En Kalabalık Treni
Dünyanın En Kalabalık Treni

4. Dünyanın En Uzun Treni

Dünyanın en uzun treni Avustralya Port Hedland’de faaliyet gösteren demir madenciliği sektöründe çalışmakta olan BHP Iron Ore şirketine aittir. Trenin toplam uzunluğu 7,353 kmdir. Tüm katar 682 vagondan oluşmakta ve 8 lokomotif tarafından çekilmektedir. Her bir lokomotif 6000 beygir gücünde General Electric AC motoruna sahiptir. Tek seferde 82.262 ton cevher taşıyabilen katarın, yüklü haldeki ağırlığı ise 100.000 tonu bulmaktadır.Tüm bu güçlü ve uzun sistem ocaktan üretilen demir cevherinin nakliyat işlemleri için kullanılmaktadır.

Dünyanın En Uzun Treni
Dünyanın En Uzun Treni

5. Tek Bir Yolcusu Olan Tren İstasyonu

Sizce bir devlet tek bir vatandaşı mağdur olmasın diye bir tren hattını açık tutar mı? Bu durum birçoğunuza imkansız gelse de Japonya’da olmuş. Bir zamanlar işler bir yer olan Japonya’nın en kuzeyinde bulunan Hokkaido adasındaki tren istasyonuna gelenlerin sayısı zamanla azalmış. Ve sonunda sadece iki istasyonluk hattı düzenli olarak kullanan tek bir kişi kalmış: Lise öğrencisi bir kız. Hattı işleten Japon Demiryolları üç yıl önce durumu fark etmişler. Ancak hat zarar ediyor olmasına rağmen lise öğrencisi mağdur olmasın diye hattın zararına işletilmesine karar verilmiş. Hatta trenin istasyona geliş-gidiş saatleri, kızın okul saatlerine göre ayarlanmış. Tek bir yolcusu olan tren hattı ismi açıklanmayan öğrenci mezun olana kadar çalışmaya devam edecek. Bu özelliğiyle Japonya’daki bu tren hattı dünyada tek.

Tek Bir Yolcusu Olan Tren İstasyonu
Tek Bir Yolcusu Olan Tren İstasyonu


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar