Bakan Turhan İlk Milli Dizel Elektrikli Lokomotifi Kullandı

bakan turhan ilk milli dizel elektrikli lokomotifi kullandi
bakan turhan ilk milli dizel elektrikli lokomotifi kullandi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Tturhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekili Sayın Nabi Avcı ve beraberindeki heyete, Genel Müdür Hayri Avcı TÜLOMSAŞ bünyesinde yürütülen Ar-Ge faaliyetleri ile yeni projeler hakkında geniş kapsamlı bir brifing sundu.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı ve TÜLOMSAŞ çalışanları tarafından karşılandı. Genel Müdür Avcı, Bakan Turhan ve protokole TÜLOMSAŞ’ ın yürüttüğü projeler hakkında brifing verdi. Ardından Bakan Turhan ve protokol TÜLOMSAŞ fabrikasını gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, motor ve yazılımları dahil tamamen milli imkanlarla üretilen %100 yerli DE 10000 Milli Dizel Elektrikli Manevra Lokomotifinde test sürüşü gerçekleştirdi.

TSI sertifikalı Araba Taşıma Vagonunu da inceleyen Turhan ardından Demiryolu araçlarının ve dizilerinin manevrasında kullanılan, karayolunda ve demiryolunda hareket kabiliyeti olan 300 ton çekme ve itme kapasitesi bulunan Akülü Manevra Aracını yerinde inceledi.

ARGE Merkezinin çalışmaları sonucu başarı ile tamamlanan ve hâlihazırda etkin olarak yürütülmekte olan projelerde gelinen son durumu anlatan Avcı, yurt dışına bağımlı olmadan, katma değeri yüksek alt sistemleri ile birlikte yurt içerisinde üretilebilecek ve yurt dışına satılabilecek olan % 100 Milli E5000 Elektrikli Anahat Lokomotifi Projesi ile Prototipi tamamlanan Hibrit Lokomotifi, Dizel Motor modernizasyonu ve Özgün Motor projelerinde gelinen son durum hakkında bilgi verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca teşvik edilen ve desteklenen, demiryollarına yönelik millileştirme çalışmaları kapsamında önemli bir güç olması hedeflenen TÜLOMSAŞ AR-GE Merkezinde de incelemelerde bulunan Bakan Turhan son olarak ilk yerli araba olan Devrim’e binerek fotoğraf çektirdi ve TÜLOMSAŞ’tan ayrıldı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar