STK’lardan Göcek Tüneli Geçiş Ücretine Tepki

stklardan gocek tuneli gecis ucretine tepki
stklardan gocek tuneli gecis ucretine tepki

Bölgenin önemli bir sorunu haline gelen Göcek Tüneli’ne yapılan son zamlar sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. Ortak basın açıklaması yapan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), TÜRSAB, Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası (FESO), Fethiye Şoförler Odası, Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) yüzde 50’ye varan son zamların makul seviyeye indirilmesini istedi.


Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), TÜRSAB, Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Fethiye Şoförler Odası, Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) 24 Ocak Cuma günü ortaklaşa basın toplantısı düzenledi. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Fethiye Şoförler Odası Başkanı Şaban Taşar, FETOB Başkanı Bülent Uysal’ın katıldığı basın toplantısında STK’lar adına ortak açıklamayı TÜRSAB Başkanı Özgen Uysal yaptı.

Türkiye’deki 172 karayolu tünelinden 171’inin ücretsiz olduğuna dikkat çekilen STK’ların ortak açıklaması şöyle:

“Ülkemizin tek ücretli tüneli Göcek Tüneli’dir. 2006 yılında açılan ve toplamda 960 metre uzunluktaki tünel 25 yıl süre ile özel bir şirket tarafından yap-işlet-devret modeli ile işletilmektedir. Tünelin geçiş ücretlerine geçtiğimiz günlerde %30 ile %50 aralığında değişen oranlarda zam yapılmıştır. Yapılan son zamlardan sonra binek araçlar 18 TL, minibüsler ise 30 TL çift yön geçiş ücreti verilerek geçiş yapmak zorunda bırakılmıştır. Bu ücretler, enflasyonun çok çok üzerindedir. Kaldı ki bir kısım araca %30, bir kısım araca ise %50 zam yapmak doğru değildir.

Asgari ücrete bile %15 zam yapıldığı bir ortamda özel bir şirketin %50 zam yapması kabul edilememekte bölgemizde haklı tepkilere neden olmaktadır. Son zamlarla her gün aracı ile Dalaman’dan Fethiye’ye gelip giden bir vatandaş, ayda toplam540 lira tünel ücreti ödemek zorundadır. Ticari araçları varın siz düşünün.

Geçiş ücretini yüksek bularak tüneli kullanmak istemeyenler için alternatif yol olan eski yol için var olan yönlendirme tabelaları yetersiz olduğu gibi bölgeyi bilmeyenlerin direkt ücretli yola girmesine neden olmaktadır.

Diğer taraftan “eski yol” olarak adlandırılan dağ yolunu kullanan sürücüler de tehlikeli bir yolla karşı karşıya bırakılmaktadır. Bölünmüş yol olmayan, dar ve virajlı bu yol, aydınlatma eksikliği, uçurumlar ve düşük banketlere rağmen koruma bariyerleri bulunmadığı için çok tehlikelidir. Yol çizgileri ve trafik işaretleri yetersiz olan bakımsız yolda; yağmurlu ve rüzgârlı havalarda yola düşen kaya parçaları da tehlikeyi arttırmaktadır.

Tarihi, doğası, kültürel yapısıyla eşsiz bir coğrafyaya sahip ülkemiz dünyada en çok turist alan 6. ülke konumundadır. 2019 yılında 45 milyona yakın yabancı turist ülkemizi ziyaret etmiştir. Ülkemize gelen turistlerin büyük bölümü bölgemizde ağırlanmaktadır.

Bu noktada yapılan bu yüksek oranlı zamlar özellikle Dalaman Havalimanı aracılığıyla gelen misafirlerimizin bölgemize transferlerini gerçekleştiren seyahat acentaları başta olmak üzere turizmden gelir elde eden tüm sektörleri olumsuz etkilemektedir.

Yapılan zamları turiste yansıtmamak için sektör aktörleri çaba sarf etse de her geçen gün maliyetleri her anlamda artan işletmecilerin buna ne kadar süre dayanabileceğini kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.

Her yıl ülkemize daha fazla turist getirmek için canla başla çalışan sektör temsilcileri, Türkiye’nin tek ücretli tünelinin ücret düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesini talep etmektedir.

Buradan Sayın Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vermesini diliyor, bu önemli hususta bizlere yol göstermesini temenni ediyoruz.

Turizmin gelişimi için fedakârlıkla çalışan üyelerimizi temsilen, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası, TURSAB, Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Fethiye Şoförler Odası olarak taleplerimizi özetleyecek olursak;

  • Tünele yapılan son zamlar ivedilikle makul seviyelere çekilmelidir.
  • Ücretli geçişe alternatif olan dağ yolunu seçmek isteyenler için yol ayrımının yönlendirme tabelaları daha görünür olmalı ve sürücünün dikkatini çekecek şekilde düzenlenmelidir.
  • Ücretli geçişi kullanmak istemeyenler için dağ yolu diğer ana yollarımız gibi bakımlı, modern ve güvenilir bir hale getirilmelidir.”


sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar