Vali Bilmez: ’Van Feribot İskelesi Parkını Tekrar Yapma Şansımız Yok’

vali bilmez van feribot iskelesi parkini tekrar yapma sansimiz yok
vali bilmez van feribot iskelesi parkini tekrar yapma sansimiz yok

Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından yıkılarak kapatılan İskele Kordon ve Sahil Parkı gündemde kalmaya ve konuşulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana yıkık dökük bir şekilde bekleyen ve Vanlılar’ın son dönemlerde yeniden açılmasını istediği park ile ilgili tartışmalar sürerken Van Valisi Bilmez o alanın yeniden park olmasının imkansız olduğunu söyledi.


Van’da kamu yatırımlarının ve kurumlar arası işbirliğine ihtiyaç duyulan konuların görüşüldüğü ‘İl Koordinasyon Kurulunun 2020 yılı birinci dönem toplantısı, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda, eski devlet hastanesinin arazisine Millet Bahçesi yapım projesi, Tekel binasının devri ve Van feribot iskelesi süreci konuları görüşüldü.

Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, TEİAŞ Bölge Müdürlüğü, ilçe belediye yetkilileri ile kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, farklı sektörden çok sayıda projenin toplam bedelinin 6 milyar 709 milyon 929 bin 917 lira TL olduğunu açıkladı.

Van’da 19 yatırımcı kuruluşla 14 belediyenin toplam 716 adet projesinin bulunduğunu hatırlatan Vali Bilmez, “Bu projelerin toplam maliyeti 6 milyar 709 milyon 929 bin 917 lira, önceki yıllar toplam harcaması 2 milyar 301 milyon 544 bin 803 lira, 2019 yılı ödenek toplamı bir milyar 289 milyon 903 bin 422 lira olup, aralık sonuna kadar toplam harcama tutarı ise 3 milyar 844 milyon 420 bin 728 liradır. Toplam proje sayısı 716, devam eden proje sayısı 270, ihale aşamasındaki proje sayısı 79, başlanamayan proje sayısı 19 ve biten proje sayısı ise 285 adettir” dedi.

Eski devlet hastanesi arazisiyle Tekel binası konusunda da açıklama yapan Vali Bilmez, “Eski devlet hastanesinin yerinin belediyeye tahsis süreci tamamlandı. ‘Millet Bahçesi’ olarak dizayn edilmesi için TOKİ tarafından proje firmasına iş verildi ve bu proje çalışması başlatıldı. İlimizde yapılacak ilk millet bahçesinden biri olacaktır. Tekel binasının yeri ise daha önce Özelleştirme İdaresinin elindeydi. Tabi en son Sümer Holdingin malı olmuş. Bu holding de buranın satılması için özelleştirmeye devretmiş. Özelleştirme İdaresinden geri alındı ve Hazine ve Maliye Bakanlığına geri verildi. Cumhurbaşkanlığına yazı yazıldı. Kararname çıkmasını bekliyoruz. Bu yazı çıktıktan sonra yerin tahsisi belediyeye değil, Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına yapılacak. Teslimi gerçekleştikten sonra bir taraftan onarımına, bir taraftan proje çalışması yapacağız” diye konuştu.

Ankara-Tahran arasında demiryolu hattının geliştirilmesi için 2013 yılında bir projeye başlatıldığını anımsatan Vali Bilmez, “Bu proje için bugüne kadar 300 milyon lira ödenek harcanmış. Buranın ihalesi de dün itibariyle gerçekleşmiştir. İhalenin kesinleşme süreci de devam ediyor. İskelenin sol tarafından demiryolu gölle sıfır duruma geliyor. Yani burada yürüyüş yapılabilecek bir alan kalmıyor. Sağ taraftaki raylar döşenmiş, sol taraftaki raylar da döşendikten sonra burada park yapılabilecek bir alan şansımız olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Mevcut iskelede park yapımı şansının kalmadığını, ancak aynı bölgede hukuki bir engel durumunun oluşmaması takdirde yeni dolgu yapacaklarının altını çizen Vali Bilmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İran demiryolunun gelişmiş ve kullanılabilir bir hale gelmesini istiyoruz. Kars demiryoluyla nasıl bir cazibe merkezi olmuşsa Van’ın da bu modernizasyonla birlikte bir çekim merkezi olacağını ve kentimize ciddi bir katkı sunacağını umuyoruz. Bu projenin kentimizin, bölgemizin ve ekonomimizin lehine bir proje olduğunu, bunun karşılığında zaten daha büyük bir park yapılmış ve Van’ın hizmetine de sunulmuştur. Sahilde tekrar yeni bir park yapımı için vatandaşımızın talebini dikkate alıyoruz. Bu konuda da çalışmalarımızı başlatıyoruz. Eğer hukuki bir engelle takılamazsak yeni dolgu yaparak vatandaşımızın hizmetine açacağız.”Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar