TÜDEMSAŞ 40 Yılda Yüzde 80 Küçüldü

tudemsas yilda yuzde kuculdu
tudemsas yilda yuzde kuculdu

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, TÜDEMSAŞ’ın geçmişten bugüne küçülmesinde tüm siyasi iktidarların ilgisizliği vardır.”dedi.


Peker, yaptığı basın açıklamasında, farklı illerdeki aynı durumda olan Fabrikalar büyütülerek Milli ekonomiye katkı sağladığını belirterek, Sivaslıları TÜDEMSAŞ’a sahip çıkmaya davet etti.

1980’li yıllarda beş binin üzerinde işçi ve 500 memura istihdam sahası olan yük vagonu imali ve tamiratı yapan kurum geçmiş yıllarda 5 bini aşan işçi sayısı varken, şimdilerde adeta eritilerek 700 işçi civarlarına düşmüştür diyen Peker “TÜDEMSAŞ’ın küçülmesinde tüm siyasi iktidarların ilgisizliği vardır. Farklı illerdeki aynı durumda olan fabrikalar büyütülerek milli ekonomiye katkı sağlamıştır. Ekonomik istikrarın sağlanması için, sanayileşmenin başarılması, uluslararası ticaretteki payımızın yükseltilmesi, piyasa ekonomisinin geliştirilmesi, ekonomide toplam verimliliğin arttırılması, sanayi ve hizmetler ağırlıklı bir istihdam yapısına ulaşılması, işsizliğin azaltılması sonucunda refah düzeyinin yükseltilmesi ve yaygınlaştırılması hedeflenmesi, ¸Ülkemizin hedefleri ile uyumlu olarak yeni bir atılım gerçekleştirmek, dünya ile bütünleşme amaçlanmaktadır.” ifadesini kullandı.

“TÜDEMSAŞ HER AY ŞEHRE 10 MİLYON SICAK PARA AKITMAKTADIR”

Son zamanlarda atılıma gecen elektrikli otomotiv sektörü gibi vagon imalatında da TÜDEMSAŞ’ın da milli sanayi alanına katkı sağlaması gerektiğine vurgu yapan Peker, “Kamu kuruluşu olan ve sermayesinin hemen hemen tamamı TCDD’ye ait olan söz konusu ¸üretici kuruluşların birincil müşterisi yine TCDD’nin kendisidir. Rekabetin olmadığı bir ortamda yürütülen ilişkiler, verimlilik ve teknolojik gelişmeye karşı globalleşen dünyada Türkiye’de salt TCDD talepleriyle bu kuruluşların halihazır yapılarıyla hayatta kalabilmeleri olanaksızdır. Sürekli teknolojik gelişme ve verimlilik temel ilkedir. Bunu devamlı canlı tutan unsur da rekabettir. Günümüz dünyasında çeken ve çekilen demiryolu araçları imalat sektöründe yoğun ve hızla artan bir rekabet vardır. Bunun sonucu pazardaki farklı taleplere yanıt verebilecek teknolojileri geliştirmek ve dünya fiyatları ile yarışabilecek maliyette ¸üretim yapabilmek için, ülkemizde demiryolu taşıtları imalat ve onarım sektöründe faaliyet gösteren TÜDEMSAŞ’ın dünyadaki bu eğilime uymak zorundadır. Mevcut yapı hızla terk edilerek günümüz hızlı teknolojik gelişmesine ayak uydurabilen, ¸üretim kalitesi, maliyeti ve satış sonrası servisleri diğer ¸üreticilerle rekabet edebilen, etkin pazarlama sistemine sahip, bürokrasiden ve siyasi etkilerden arındırılmış yeni bir yapı oluşturulmalıdır.”şeklinde ifade etti.

“TÜDEMSAŞ’A SAHİP ÇIKALIM”

Peker, “Birleştirilmesi düşünülen 3 kurumun daha etkin ve verimli olması için ayrı ayrı yönetilmesi bürokrasinin azalması ve hızlı kararlar alınması demektir. Sonuçta bu kurumlarımızın faaliyet alanları farklıdır. Yük veya yolcu vagon sektöründe kullanılan farklı alt yapı ve makinalardan oluşması birleştirmenin olumlu yansımayacağı anlaşılmaktadır. BİRLEŞMENİN OLMAMASI daha yerinde karar olacağını sendika olarak ön görüyoruz. Tüm Sivaslı hemşehrilerimizi TÜDEMSAŞ’a sahip çıkmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı..


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar