TÜVASAŞ İthal Edilen Demiryolu Araçlarını Üretebilecek Durumda

tuvasas ithal edilen demiryolu araclarini uretebilecek durumda
tuvasas ithal edilen demiryolu araclarini uretebilecek durumda

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, TÜVASAŞ’ın artık kabuğunu kırdığını ve yurt dışından ithal edilen demiryolu araçlarını üretebilecek durumda olduğunu söyledi.


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ile Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nurullah Bayrak, Türkiye Vagon Sanayi A.Ş’yi (TÜVASAŞ) ziyaret etti. Burada işçilerle görüşen genel başkanlar daha sonra TÜVASAŞ’ın sosyal tesislerine gitti. Konfederasyona bağlı sendikaların Sakarya şube başkanları da ziyarette hazır bulundu. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci burada basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Kahveci’nin açıklaması şu şekilde: Bugün yapmış olduğumuz TÜVASAŞ ziyaretimizde çok önemli gelişmelere tanıklık etmiş bulunmaktayız. Bu başarılı gelişmelerden dolayı tüm TÜVASAŞ çalışanlarını tebrik ediyorum.

TÜVASAŞ, 2013 yılında devletimizin aldığı bir karar ile Milli Elektrikli Tren Setlerinin üretilmesi ile görevlendirilmiştir.

TÜVASAŞ’TA ALTYAPI OLUŞTU

Yaptığımız ziyaret esnasında; TÜVASAŞ’ta Tren Setlerinin Alüminyum gövdelerinin üretileceği tesisin inşaatının tamamlandığını, tesiste kullanılacak modem robotik tezgâhların tamamının yerli ve milli olarak temin edildiğini ve ayrıca üretime başlandığını böylece ülkemizde daha önceden hiç kullanılmamış olan Alüminyum gövdeli araç üretim teknolojisinin ve bunun gerektirdiği altyapının bu proje sayesinde TÜVASAŞ’ta tesis edildiğini ve bu gövdelerin kumlanacağı ve boyanacağı tesislerinin de bitirildiğini müşahede etmiş bulunmaktayız. Kurulan bu tesislerde yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretilebileceği hususunu da öğrendik. Tesiste Milli Trenimizin Gövdelerinin Üretimlerinin de yapılmaya başlandığına şahit olduk.

TEK OLMA POTANSİYELİ

TÜVASAŞ bu kazanımıyla ülkemizde ve yakın coğrafyada tek olma potansiyelini yakalamış bulunmaktadır.
TÜVASAŞ’ın görevlendirildiği bu proje ile 160 km/h hıza sahip, Alüminyum Gövdeli Elektrikli Tren Setlerini üretmeye başladığını ve bu konudaki üretim faaliyetini hızlı bir şekilde sürdürmekte olduğunu gördük.

YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA

Ayrıca, TÜVASAŞ’ın ürettiği bu araçta ve bundan sonra üreteceği tüm araçlarda kullanacağı malzemeleri, tamamen yerli ve milli imkânlarla temin etmeyi kendisine ilke haline getirdiğini ayrıca bu konularda yine ülkemizin göz bebeği olan ASELSAN ile İşbirliği içinde çalıştığını gözlemledik.

TÜVASAŞ’ın bu konuda edindiği tecrübesi ile 225 km/h işletme hızında çalıştırılacak Elektrikli Tren Setlerinin Proje çalışmaların başlattığını ve bitirmek üzere olduğunu müşahede ettik.

HER TİPTE YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ARAÇ

TÜVASAŞ’ın bu potansiyelinin daha da geliştirilmesi her tipte yüksek teknolojili yolcu taşıyan aracın tasarlanmasından üretimine kadar bütün faaliyetlerini başarı ile gerçekleştirebilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızdan büyük destek görmesi bizi ayrıca çok sevindirmiştir.

TÜVASAŞ yapmış olduğu bu atılımlarla Yüksek Hızı Trenler, Metro araçları, Hafif Raylı Sistem araçlarını da üretilebilecek potansiyeli kazanmıştır.

FAZLASIYLA YAPIYOR

TÜVASAŞ’ın güzide bir kamu kuruluşu olarak üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, tüm bilgi birikimi ve kapasitesiyle ülkemiz ve milletimiz için ürettiğini görmekteyiz.

Cumhurbaşkanımızın söylemlerinden hareketle, Sayın Bakanımızın destekleriyle, yerli ve milli olma yolunda çabalayan bu güzide kuruluşumuzun yaptıkları aslında bundan 30 yıl önceden yapılmış olmalıydı. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza ve TCDD’ye, TÜVASAŞ’ımıza verdikleri destekleri için çok teşekkür eder bu desteklerinin devam etmesini talep ederiz.

ARTIK KABUĞUNU KIRDI

Bu desteği özellikle talep ediyoruz çünkü TÜVASAŞ’ın artık kabuğunu kırdığını, yolcu taşıyan ve yurt dışından ithal edilen tüm araçları özellikle Hızlı ve Yüksek Hızlı Demiryolu araçlarını yapabileceğini gördük. Bu durumun Yabancı firmaları ve onların temsilcilerini ne kadar rahatsız ettiğinin farkındayız. Onların bütün bu yapılanları engellemek için geçmişte olduğu gibi akla gelmeyecek her türlü fitne ve entrikayı çevireceğinin bilincindeyiz Sonuç olarak, bu başarı öyküsünün mimarları olan TÜVASAŞ yönetimini, işçilerini, mühendislerini kısaca bütün TÜVASAŞ çalışanlarını tebrik ediyor, başarılanının devamını diliyorum. (Sakaryayenihaber)Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar