2020 Yaz Tatiline COVID-19 Önlemleri

keskin koronavirussuz havalimanlari icin yeni bir sertifika icin calisiyoruz
keskin koronavirussuz havalimanlari icin yeni bir sertifika icin calisiyoruz

Yaz döneminin gelmesiyle birlikte Türkiye COVID-19 salgını sonrası turizm sektörünün toparlanabilmesi için gerekli çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar kapsamında gezilecek yerler bölgesinde olan otellerin kapasiteleri yarı yarıya düşürülecek. Sahillerdeki şezlonglar yarı yarıya indirilerek sosyal mesafe kurallarına da tatilde uyulması gerekilecek. Tatil yerlerinde ki eğlence mekânlarında tedbirler en üst seviyeye çıkarılarak öncelikli olarak sosyal mesafe korunacak. Artık otellerde bulunan açık büfeler kullanılmayacak.


Yaz ayının gelmesiyle birlikte Türkiye turizm alanında en çok dikkat çeken bölgelerden biri olan Akdeniz bölgesi ve diğer turizm cenneti bölgelerinde önlemler alınarak COVID-19 salgını sonrası tatil yapmak isteyenler için en uygun ortamlar hazırlanmaya başladı. Hükümet ve Turizm bakanlığı tarafından yapılan çeşitli toplantılar sonrasın da turizm için belli bir yol haritası çizildi.

COVID-19 salgını sebebiyle otellerde bulunan açık büfelerin kapatılması ve otellerin yarı yarıya doldurularak o şekilde devam edilmesi istenildi. Salgın sebebiyle sadece otellerde değil aynı zaman eğlence merkezleri ve restoran gibi işletmelerin de kapasitesinin yarısı kadar müşteri alması gerekecek. İşletmelerde giriş yapan müşteriler için özel maske kullanımı, muayene odaları gibi birbirinden farklı seçenekler bulundurmak zorunda olacak. Ayrıca sağlık personelleri sayısının çoğaltılarak 7/24 hizmet verilmesi bekleniyor.

COVID-19 Salgını sonrası gezilecek yerler

Salgın sebebiyle hem otellerin yarı kapasite ile çalışılması hem de insanların kalabalıktan uzak durmaları sebebiyle tatil yapmak ve gezilecek yerler konusunda iyi araştırma yapmaları gerekiyor. Özellikle Akdeniz bölgesinin incisi ve turizm cenneti olan Antalya, Antalya gezilecek yerler ve tatil yapılacak oteller konusunda en çok yoğunluğun yaşandığı yerlerin başında geliyor. Bu nedenle Antalya’da gezilecek yerler ve kalınacak otellerin yanı sıra birçok doğa harikası ve tarihi yapıları da görmeniz mümkün olacaktır. Artık kalabalıktan uzaklaşmak ve daha sakin bir tatil sürmek isteyenler Antalya gezilecek yerler arasında Antalya bölgesinde çadır kurmak için özel alanlar arıyorlar. Özellikle virüs sebebiyle insanların daha fazla doğaya yönelmesi bekleniyor. Bu nedenle tatile çıkmadan önce gezilecek yerler konusunda iyi karar verip daha sakin bir yer olmasına dikkat edin.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Korona virüs salgını sebebiyle çeşitli önlemler alınarak otellerin yarı kapasitede çalışmalarına izin verilmişti. Böylelikle sosyal mesafeyi koruyarak hem sağlığımızı koruyup hem de tatil yapma olanağı buluyoruz. Lakin tatil yapmadan önce eğer Akdeniz bölgesinde tatil yapmak istiyorsanız, Antalya’da gezilecek yerler bölgesine bakarak sizin içine n uygun olan gezilecek yerlere karar verebilirsiniz. Hem sakin olması hem de doğa ile iç içe olan gezilecek yerler bulmak artık çok kolay. Antalya turizm cennetinin yanı sıra gezilecek yerler ve doğa ile iç içe olması sebebiyle turizm cenneti olarak ta bilinmektedir. Bu nedenle Antalya, Akdeniz bölgesinin sıcağı ve kumu, doğası ve tarihi ile gezilecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.

COVID-19 Salgını sebebiyle 2020 Tatilinde Alınan Önlemler

  • Şezlonglara sınırlama getirilerek sosyal mesafe korunacak
  • Açık büfeler kapatılacak
  • Eğlence mekânları restoranlar yarı kapasite çalışacak
  • Oteller sağlık çalışan sayılarını artırarak 7/24 sağlık hizmeti verecek
  • Tekne turuna kişi sınırlaması getirildi
  • Uçuş yasakları kademeli olarak kaldırılacak
  • Şehirlerarası seyahat mayıs ayı sonunda başlayacak

Alınan bu önlemler ile 2020 Turizmi yavaş yavaş başladığını görebiliyoruz. Bu nedenle özellikle sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve gezilecek yerler önceden belirlenerek kalabalıktan kaçınılmalıdır. Tatilde de olsanız sosyal mesafeye uyarak mümkünse doğa ile iç içe olan tatil bölgeleri olan Antalya bölgesine gidebilirsiniz. Antalya’da gezilecek yerler arasında tarih, güneş kum ve deniz her şeyi bulmak mümkün. Doğa ile iç içe olmasının yanı sıra Antalya, tarihe ışık tutacak çok özel tarihi kentleri ve başyapıtları sınırları içerisinde saklamaktadır.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar