Adalar’daki Elektrikli Araçların Hizmete Gireceği Tarih ve Ücreti Belli Oldu

adalardaki elektrikli araclarin hizmete girecegi tarih ve ucreti belli oldu
adalardaki elektrikli araclarin hizmete girecegi tarih ve ucreti belli oldu

Adalar’da kaldırılan faytonların yerine kullanılacak elektrikli araçlarla ilgili yaşanan izin krizi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmenin ardından çözüldü.


Araçlar önümüzdeki haftadan itibaren hizmete girecek. Dün UKOME, Adalar’da kaldırılan faytonların yerine kullanılmaya başlanacak elektrikli araçlara yönelik ücret tarifesini de belirledi. Tarife belirlenirken, Adalar sakinlerinin İstanbul’daki ücret tarifesinin aynısından yararlanılmasına özen gösterildi. Adalar’ı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere ise ayrı bir ulaşım tarifesi belirlendi.

        TALEP BAZLI TAŞIMACILIK ÜCRETLERİ

Ada Taksi Açılış Ücreti Km ücreti
Adalılar İçin 5,00 TL 3,10 TL
Turistler İçin 15,00 TL 12,00 TL

 

        TOPLU ULAŞIM ÜCRETLERİ

1) İndirimli Kartlar Geçmez
2) Aktarma Almaz/Vermez
3) Mavikart Geçer
4) AdakartMavikart Geçer
5) Sınırlı Kullanımlı Bilet Geçer
6) Ücretsiz Geçmez
7) Özel İndirim / Ücretsiz Uygulamaları Geçmez
8) Tam Kontör 12 TL
9) Öğrenci 12 TL
10) Öğretmen 12 TL
11) Yaşlı 12 TL
12) Adakart 3,5 TL
13) Sınırlı Kullanım Bilet Limiti 5 Limit
14) Mavikart / Abonman (Limit) 7 Limit
15) Mavikart / Adakartlı (Limit) 1 Limit

 

ADAKART ABOMAN BEDELİ, AYLIK TAM MAVİKART GİBİ OLACAK

Adakart Abonman bedeli ve limit bilgileri İstanbul genelinde geçerli olan Tam mavikart/abonman değerlerinde olacak. Tam Abonmanın geçerli olduğu hatlarda kullanılabilecek ve sadece Adakart’a yüklenebilecek. Adalar’da otursa dahi öğrenci – öğretmen – yaşlıya Adakart abonmanı yüklenemeyecek. Adakart Abonman hak edişleri İstanbul genelindeki hesaplamaya dahil edilecek.

ADALAR’DA YAYA YOLU YERİNE TRAFİĞE KAPALI ALAN GELDİ

UKOME’nin aldığı bir diğer konu, daha önce alınan kararda yer alan “Adalar İlçesindeki bütün yolların yaya yolu olarak ilan edilmesi” ifadesinin kaldırılması oldu. Bu ifadenin yerine; kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları ve istisnalar dışında bireysel elektrikli araç kullanımının yasaklanması, Haziran 2021 tarihinden itibaren belirlenen alanların her türlü trafiğe (taşıt, yaya ve bisiklet dâhil) kapalı olması benimsendi.

Trafiğe kapalı alanlarda, İETT tarafından temin edilen tescile tabi olmayan elektrikli araçlar toplu ulaşım, rekreatif gezi, talep bazlı taşımacılık amacıyla kullanılacak. Elektrikli araçların kullanılacağı yollar, yaya ve bisiklet trafiğinden kesin şekilde ayrılacak.

YERLİ TASARIM ARAÇLAR ÜRETİLECEK

İBB, ilçe için özel olarak tasarlanmış, yerli teknoloji ve malzemeler ile üretilmiş, Adalar’ın fiziki koşullarına uygun, çevre ve gürültü kirliliğine yol açmayan, yolculuk taleplerini yeni araçlar temin edecek. Yeni araçlar hizmete girinceye kadar yolculuk taleplerinin satın alınan geçici elektrikli araçlar ile karşılanacak.

İlçede toplu ulaşım, rekreatif gezi, talep bazlı taşımacılık faaliyetleri, Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili mevzuata uygun, tescile tabii elektrikli araçlarla yapılacak. Hız limiti 20 km/saat olacak. Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada Vapur İskeleleri Çevresindeki Yolların Yayalaştırılması Projesi” kapsamında tamamen yayalaştırma kararı verilen yollar dışında kalan yolların tamamı taşıt, yaya ve bisiklet kullanımına açık olacak.

ELEKTRİKLİ KAYKAYLAR İÇİN BAKANLIK İLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Öte yandan, İBB; tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da yaygınlaşan elektrikli kaykay (e-scooter) kiralama sistemlerini bir sisteme sokmak için hazırladığı yönergeyi UKOME toplantısına taşıdı. Ancak; bu alandaki kuralların belirlenmesini, kullanıcıların aldığı hizmetin kalitesinin artırılmasını ve hizmete hukuki bir altyapı kazandırmayı amaçlayan yönerge, oy çokluğuyla uygun bulunmadı. UKOME’den yönerge yerine, konuyla alakalı ulusal bir mevzuat hazırlanması için İBB’nin sistemleri hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş alması uygun görüldü.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar