Karaismailoğlu, Tatvan Çevre Yolu ve Türkiye’nin En büyük Feribotunu İnceledi

bakan karaismailoglu tatvan cevre yolunu inceledi
bakan karaismailoglu tatvan cevre yolunu inceledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bitlis’e, Hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2003 yılından bugüne kadar yaklaşık 7 milyar liralık ulaştırma ve altyapı projesi yaptık. Şu anda ilimizde 4,5 milyar değerinde devam eden projelerimiz var. Bunların 2,5 milyar liralık yatırımını tamamladık, diğerlerini de tamamlıyoruz.” dedi.


Bitlis ziyaretinin ikinci gününde Tatvan Çevre Yolu Şantiyesi’nde incelemelerde bulunan Karaismailoğlu, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alarak işçilerle fotoğraf çektirdi.

Şantiyeyi gezdikten sonra gazetecilere açıklama yapan Karaismailoğlu, tünel portallarının aynasının açılacağı kesimde yer aldıklarını belirterek,

10.2 kilometre uzunluğunda ki Tatvan Çevre Yolu’nun içerisinde 2 bin 500 kilometrelik çift tüp tünel olan bir proje olduğunu söyledi. Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Tatvan’da yaşanan şehir trafiğindeki sorunlar, bu çevre yolu inşaatı bittiğinde ortadan kalkacak ve Tatvanlılar rahatlayacak. Sıkışıklık diye bir şey kalmayacak. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Tatvanlıların sabırsızlıkla beklediği önemli bir projenin takibini yapmaktayız. İnşallah önümüzdeki yılın sonunda bu projeyi bitirmeyi hedefliyoruz. Çünkü zor bir coğrafyada çalışıyoruz. İhalesi yapıldı, proje hazırlıkları, kamulaştırma işlemleri hepsi

Bitlis genelinde çok önemli projelerimiz var. İlimize, Hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2003 yılından bugüne kadar yaklaşık 7 milyar liralık ulaştırma ve altyapı projesi yaptık. Şu anda ilimizde 4,5 milyar değerinde devam eden projelerimiz var. Bunların 2,5 milyar liralık yatırımını tamamladık, diğerlerini de tamamlıyoruz.”

“Yılların sorunları bir bir bitiyor”

Karaismailoğlu, “Bugün önemli bir açılışımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızla Botan Çayı üzerindeki Beğendik Köprüsü’nü açacağız. Beğendik Köprüsü alanında Türkiye’nin en önemli ve en büyük köprülerinden biri. Türünde en geniş köprü, orta açıklığı 210 metre, toplam uzunluğu 450 metre, yükseklik bakımından Türkiye’nin yüksek köprülerinden biri, 165 metre yüksekliğinde. Çok zor coğrafyalarda yapılmış, yılların sorunları bir bir bitiyor. Bugün köprüyle birlikte 70 kilometrelik bağlantı yolları da hizmete açılacak. Bölgede çok önemli projeler var. Bugün sadece bir tanesini açıyoruz. Önümüzdeki günlerde çok daha önemli projeler bittiğinde bunları da halkımızın milletimizin hizmetine sunacağız. Memleketimizin her köşesinde, doğusunda batısında kuzeyinde güneyinde çok önemli çalışmalar var. Projelerimizi vatandaşlarımızın hizmetine açmak için sabırsızlıkla bu yatırımlarımızın takibini yapıyoruz. Bugün Bitlis’teyiz yarın başka bir bölgede olacağız.”

Ardından Tatvan Belediyesi’ne giden Karaismailoğlu, burada bir süre Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani ile görüştü.

Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Van Gölü Feribot Müdürlüğü’ne geçen Karaismailoğlu, burada Türkiye’nin en büyük Feribot’unda incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından Karaismailoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Van Gölünde çalışan TCDD’ye ait Feribotun üzerindeyiz. Tatvan lojistik anlamda da çok önemli bir yerimiz. Türkiye olarak lojistik alanında da çok önemli bir noktadayız. Gemilerimiz yük trenleri buradan İran’a transfer ediliyor. Tatvan ve Bitlis çok önemli bir konumda. Tatvan’da Van Gölü kıyısındaki iskele ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bitlis genelinde çok önemli projelerimiz var. Bunların takibi için buradayız. Gerekli incelemeleri yaptık, gerekli talimatları verdik.”

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katılacağı Botan Çayı Beğendik Köprüsü’nün açılış törenine katılmak üzere kara yoluyla Siirt’in Beğendik Beldesi’ne geçti.

Ziyaretlerinde Bakan Karaismailoğlu’na, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ve Cemal Taşar, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, AK Parti İl Başkanı Engin Günceoğlu, ilçe belediye başkanları ve partililer eşlik etti.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar