Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

ucuz ucak bileti bulma yollari
ucuz ucak bileti bulma yollari

Ucuz uçak bileti bulma, uçak bileti kampanyalarını yakalama, sık seyahat eden gezginlerin uzmanlık alanlarından birisi. Çünkü seyahat etmeyi seviyoruz ve bunun için çok ücret  ödemeyi istemiyoruz. Bugün uçak bileti ücretleri seyahatlerin büyük bir bölümünü kapsıyor. Uygun uçak bileti bulma, seyahat bütçesini hafifletip, tatil, eğlence ve aktiviteye daha çok bütçe ayıramak oluyor.


Uçak bileti fiyatlarını etkileyen pek çok faktör var. Ucuz uçak bileti bulma şans veya büyük bir yetenek gerektirmiyor. Gereken şey biraz bilgi ve harekete geçme. Bunun için birkaç temel kuralı sizlerle paylaşıyoruz.

 Seyahat Tarihlerinizi Esnek Tutun

Uçak bileti fiyatları gidilecek döneme bağlı olarak değişiyor. Birçok kişi Yılbaşı, Noel, Kurban ve Şeker Bayramı gibi dönemlerde tatile çıkmayı tercih ediyor. Yine ülkemizde okulların tatil olduğu, en çok izinlerin kullanıldığı Haziran-Ağustos arasındaki dönemde yüksek talepten dolayı uçaklar dolu oluyor. Bu dönemlerde uçak biletlerinin daha yüksek olduğunu unutmayalım. Seyahat için esnekliğiniz varsa tatil dönemlerinin dışındaki tarihler için seyahat planlayın.

 Biletinizi Fiyatların En Uygun Olduğu Zamanlarda Alın

Hafta ortası uçmak, hafta sonu uçmaya göre daha ucuz, çünkü bir çoğumuz hafta sonu bir yerlere gitmeyi tercih ediyoruz. Uzmanlar hafta ortası uçmanın %10 kadar tasarruf sağlayacağını söylüyor. En uygun bilet bulmak için bakacağımız gün çarşamba ve perşembe öğleden sonrası; bunu salı ve cumartesi günleri izliyor.

 Uçak Bileti Arama Motorlarını Kullanın

Havayolu firmalarının sayfalarına girip nereye uçacağınızı ve tarihleri tek tek gireceğinize bu işi sizin yerinize yapan uçak bileti arama motorlarını deneyin. Tüm uçak biletleri için en hesaplı karşılaştırmaları sunan uçak bileti arama motorları sık kullanılanlara eklemeniz gereken siteler olmalı.

 Biletinizi Erken Alın

Çoğu havayolunda, en ucuz koltuklar satıldıktan sonra kalan koltuklar daha yüksek fiyatlara satılıyor. Özellikle yoğun seyahat dönemlerde, rezervasyonunuzu geç yaparsanız bu size pahalıya mal olabilir. Havayolu firmaları bilet fiyatlarında günlük hatta saatlik değişiklikler uygulayabiliyorlar. Genellikle uçuş tarihine yaklaşıldıkça bilet fiyatlarında artış görülüyor.

 Biletinizi Geç Alın

Havayolları firmaları uçaklarını doldurmak ister. Öngörülen zamanda hedeflenen bilet satış ve doluluk oranlarına ulaşamazlarsa hemen daha düşük fiyatlı bilet kampanyaları başlatırlar. Eğer tam da bu dönemde bilet arayan şanslılardansanız fırsatı yakaladınız anlamına geliyor.

 Alternatif Havalimanlarına Bakın

Bugün hemen hemen her büyük şehirde neredeyse ikinci bir havalimanı var. Düşük bütçeli firmaların tercih ettiği bu havalimanlarından uçmak genellikle daha ucuz. Gidilecek destinasyonda böylesi havalimanları varsa tercih edilebilir. Sabiha Gökçen buna iyi bir örnek.

 Alternatif Rotalar Deneyin

Görmek istediğiniz pahalı bir şehre, pahalı bir uçak bileti alarak uçacağınıza, nereye kampanya ve ucuz bilet varsa oraya uçun. Havayolu firmalarının kampanyalarını sürekli ama sürekli takip edin ve ucuz uçak bileti sunan bir kampanya yakaladığınızda bileti kapın ve seyahatinizi o tarihe göre planlayın.

 Havayollarının Mail Listelerine Kaydolun

En ucuz kampanyalı uçak bilet fiyatları için hep tetikte olun. Promosyon uygulanan koltuk sayısı genellikle çok az olduğundan acele etmek gerekiyor. Kampanyalardan erken haberdar olmak için havayolu ve bilet satışı yapan web sitelerinin e-posta listelerine kaydolun. Bu ucuz bilet bulmak için yapmanız gereken en önemli şey!

 Farklı Havayollarından Tek Yön Bilet Bakın

Genellikle gidiş-dönüş bileti almak ucuza gelir. Diğer yandan farklı havayolu firmalarından tek yön gidiş ve dönüş almak bazen daha ucuz olabilir. Birçok uçak bileti arama motoru uygulaması bunu Sizler için yapabiliyor, deneyin. Rekabetin çok yüksek olduğu destinasyonlarda bunu özellikle aklınızda tutun.

Mil Biriktiren Banka Kartları Kullanın

Hemen herkesin cebinde kredi kartı var. Her türlü harcamada mutlaka mil biriktiren kredi kartı ile yapın. Bazen mil programı uygulayan Bankalar, dönemsel olarak bazı destinasyonlar için yarı sayıda mille uçmanız için kampanyalar yaparlar, kaçırmayın.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar